Ana sayfa Genel Bebekle Uyumak: Faydalı mı Zararlı mı?

Bebekle Uyumak: Faydalı mı Zararlı mı?

104
Bebekle uyumak

Bebekle uyumak, çocuk gelişiminde en tartışmalı konulardan biridir. Ebeveynlerin büyük bir kısmı, zaman zaman bebekleri ile birlikte uyuyor. Bebek beşiğinde mi uyumalı yoksa anne baba ile uyuyabilir mi? Bu konuda birçok araştırma ve tartışma mevcuttur. Bazı uzmanlar kesinlikle bebeğin beşikte yatmasını söylüyor. Ancak bazıları bebeğin aile ile yatmasının bebek sağlığı üzerinde olumlu etkileri olabileceğini belirtiyor. Aileler birçok nedenden dolayı bebekleri ile birlikte uyuyor. Kimi aile bebeklerine mümkün olduğunca yakın olarak, bir şeye ihtiyacı olduğunda yanında olmak istiyor. Bu nedenle beraber uyumayı uygun görüyor. Ancak kimi aileler de çocuklarının ayrı yatak düzenine ilk günden alışması gerektiğini düşünüyor. Bu sebeple ayrı uyumayı tercih ediyorlar.

Bebekle Uyumanın Zararlı Olduğunu Savunanlar

Karşı olan uzmanların en büyük argümanı, ani bebek ölümlerinin oluşma ihtimali. Aynı yatakta yatmak, bebeğin ezilmesine veya nefessiz kalmasına yol açabilir. Bu uzmanlar, bebeğin 1 yıl boyunca ebeveyn odasında beşikte uyuması gerektiğini savunuyor. Anne babanın alkol, sigara gibi maddeler tüketmesi veya çok yorgun olması bebeğin yatakta ezilme ihtimalini arttırıyor. Bu nedenle uzmanlar bebeğin kesinlikle beşikte yatması gerektiğini düşünüyor. Yapılan araştırmalar, anne babanın hiçbir sorunu olmamasına rağmen birçok bebeğin bu şekilde hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle bebekle uyumak konusunda dikkatli olmak gerekiyor.

Bebekle Uyumanın Yararları Var mı?

Bazı uzmanlar, bebekle uyumanın güvenli bağlanma stilini desteklediğini savunuyor. Ancak bu konuda kaynaklar sınırlı. Hollanda’da 550 bebekle yapılan araştırmada, aileleri ile uyumayan bebeklerin daha güvensiz bağlandıklarını ortaya koymuş. Ancak bu konuda araştırmalar çok kısıtlı olduğundan bu sonucun kesin olduğunu söylemek zor. Bu araştırmanın üzerine İngiltere’de ise bu hipotezi doğrulamak amacı ile başka bir araştırma yapıldı. Bu yapılan araştırmada ise böyle bir sonuca varılmamış. Bebeklerin aile ile veya ayrı uyumalarının bağlanma stili ile bir ilişkisi olduğu tespit edilememiş. Bu nedenle bu hipotezin tamamen doğru olduğunu söyleyemeyiz.

Sonuç olarak elimizdeki veriler gösteriyor ki, bebek için güvenli olan aynı odada farklı yataklarda yatmaktır. Çünkü bebeğin ezilme, yaralanma, ölme gibi ihtimalleri en aza indirgenmiş olur. Elbette zaman zaman aile bebeği ile yatabilir. Ancak araştırmalar bunun ekstra bir faydası olduğu sonucuna varamadı.

https://www.psychologytoday.com/us/blog/babies-parents-and-lifelong-development/202107/should-you-share-your-bed-your-baby

Bir önceki yazımız olan Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here