Ana sayfa Genel Öfkeyle Başa Çıkmanın 7 Yolu

Öfkeyle Başa Çıkmanın 7 Yolu

815
öfkeyle başa çıkmak, öfke yönetimi

Öfke herkesin hissettiği, insani bir duygudur. Herkesin hayatında gözünün döndüğü, sinirden titrediği zamanlar olmuştur. Yerinde hissedilen öfke sağlıklıdır ve çok normaldir. Fakat öfkeniz kontrolden çıkıyorsa, çevrenize zarar veriyorsanız bu bazı sorunların işaretidir. Aşırı ve zamansız öfke hem sağlık için hem ilişkileriniz için kötüdür. Bu yüzden öfkenizi kontrol etmeniz çok önemlidir.

İşte öfke ile baş edebilmek için 7 adet ipucu:

 1. Nefes Alın
  Sinirlenmeye hissetmeye başladığınız an durup derin nefes almaya çalışın. Öfkenin vücudunuzu kontrol etmeye başlamasına izin vermeden nefes almaya çalışın.
 2. Sayı Sayın
  Evet kulağa tuhaf geliyor. Fakat yavaş yavaş ona kadar sayın. Çünkü beyniniz o an öfkenizi bir kenara koyarak sayı sayma işlemine yoğunlaşacak. Öfke kan akışını ve kalbi hızlandırdığından beyninize bir görev vermek vücudu soğutacaktır. Aynı şekilde nefes almaya da devam edin. Öfke ile insanları kıracak şeyler söyleyebiliriz ve bu aniden olur. Bu nedenle konuşmadan önce araya başka meşguliyet almanız belki de söyleyeceğiniz şeyin yanlış olduğunu size fark ettirecektir.
 3. Öfke Günlüğü Tutun
  Yazmak, birçok duygumuzu, düşüncemizi ve davranışımızı bize fark ettirir. Öfkenizi de yazın. Neye ne zaman sinirlendiğinizi görün. Bu şekilde sinirinizin kaynağını bulabilirsiniz. Örneğin, uykusuzluk sizi öfkelendiriyor olabilir. Bunu kayıt tutarak anlayabilirsiniz. Belki de sizi bazı durumlar sinirlendiriyordur.
 4. Sakinleştiğinizi Düşünün
  Dalga seslerini veya yaprak hışırtısını hayal edin. Derin derin nefes alırken öfkenizi içinizden atmaya çalışın. Sakin halinizi hayal edin.
 5. Karşı Tarafla Konuşun
  Belki hoş bir konuşma olmaz. Fakat sakince yapılan konuşma ve yüzleşme ikili ilişkiler için yıkıcı değil yapıcıdır. İki taraf birbirini ağır bir şekilde kırmak yerine sakinleştikten sonra problemleri konuşmalıdır.
 6. Egzersiz Yapın
  Egzersizin faydaları saymakla bitmiyor. Birçok yazımızda egzersizi tavsiye olarak verdiğimizi görebilirsiniz. Egzersiz yapmak, sinirlendiğimizde salgıladığımız kortizol ve adrenalin hormonlarını yönetmemizi sağlar. Bu da sinirli anlarda daha çok kontrol demektir.
 7. Ara Verin
  Bazense sadece uzaklaşmak gerekir. Kendi kendinize ara vermek ve kendinizi zamana bırakmak da size iyi gelecektir.

 

Her şeyi yapmanıza rağmen öfkenizi kontrol altına alamıyor musunuz? Yalnız bir şekilde problemi çözmek yerine bir uzmanla görüşmek ve temellerini araştırmak belki sizin için daha yararlıdır. Öfke zarar verir. Bu sebeple normalden fazla bir öfkeniz varsa bu konuda yardım almaktan çekinmeyin.

https://www.talkspace.com/blog/dealing-with-anger/

Bir önceki yazımız olan Fikirleriyle Psikolojiyi Aydınlatan 10 Önemli Psikolog başlıklı makalemizde bandura, bilim ve bilim insanı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here