Ana sayfa Genel Sigara Kullanımı ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Sigara Kullanımı ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu

225
https://pixabay.com/tr/photos/sigara-duman-yanan-sigara-k%C3%BCl-110849/

Yaygın anksiyete bozukluğunuz varsa muhtemelen gün içerisinde sürekli endişe ve kaygı içerisinde olursunuz. Yaygın anksiyete bozukluğu kişinin kariyeri, eğitimi ve kişisel yaşamı da dahil olmak üzere, günlük yaşamını olumsuz etkilemekte ve  işlevselliğini önemli ölçüde zayıflatmaktadır.

Bu tanıya sahip birçok kişi için kaygıyı gidermek, sürekli bir mücadele içerisinde bulunmayı gerektirmektir. Bununla birlikte bazı kişiler, sinirlerini yatıştırmak ve günlük rutinlerini düzenlemek için kendi kendilerini tedavi ve kontrol etmeye çalışırlar. Bu kişiler genellikle alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddelere veya sigara içmek gibi çeşitli alışkanlıklara yönelebilirler. Ancak kişinin endişesini yönetmek için problemi ile başa çıkma davranışı olarak kullandığı bu yöntemler, genel sağlığını risk altında bırakabilmektedir.

Araştırmalar sigara ve diğer tütün ve nikotin ürünlerinin kullanımının yarattığı olumsuz etkileri bilmelerine rağmen, anksiyete bozukluğu olan kişilerin sigara kullanım oranının normal kişilere kıyasla daha yüksek olduğunu göstermektedir.  Bunun nedeni, birçok kişinin endişelendiğinde sigaraya yönelerek nikotinin sakinleştirici fizyolojik etkisinden fayda sağlamaya çalışmasıdır. Ancak nikotin ve kaygı hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, nikotin kaygı için geçici bir rahatlama sağlarken, genel fiziksel sağlığı tehlikeye atar.

Özellikle YAB (yaygın anksiyete bozukluğu) olanlarda sigara içmek zaman içerisinde endişeyi daha da kötüleştirebilir. Sigara içmek kişiyi o an rahatlatmaya yardımcı olabilirken, para ve sağlıkla ilgili endişelerini daha da artırabilir. Bu nedenle kişi bu konularda ciddi ve sürekli bir endişe duymaya başlar. Bu durumu göz önünde bulundurursak kişinin sigara vb. maddelere yönelimi, zaman içerisinde kaygı ile ilişkili semptomlarını şiddetlendirebilir ve kişinin durumunu daha da kötüleştirebilir.

Bunun yerine ne yapılmalı?

Sigarayı bırakmayı denemeden önce endişe ve kaygılarınızı yönetebilmeyi öğrenmeniz gerekir. YAB (yaygın anksiyete bozukluğu) gibi anksiyete problemleri için fiziksel olarak yıkıcı olmayan, uzun süreli olumlu etki sağlayabilecek birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, anksiyete bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir terapiste başvurabilirsiniz.

Terapide, endişe belirtilerinizi ve tetikleyicilerinizi gözden geçirir ve bu sorunlara çözümler bulmak için terapistiniz ile birlikte çalışırsınız. Bilişsel davranışçı terapiden diyalektik terapiye, size yardımcı olabilecek birçok farklı terapi yöntemleri vardır. Bazı durumlarda, günlük yaşamda endişelerinizi ve stresinizi yönetmenize yardımcı olmak için terapiye destek olarak kaygı önleyici bir ilaç kullanımı önerilebilir.

Terapi süreci içerisinde rahatlamak için kullanabileceğiniz daha sağlıklı başa çıkma becerilerini öğrenirken zaman içerisinde sigara kullanımını azaltma veya bırakma üzerinde terapistiniz ile birlikte çalışabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Kaynaklar

https://www.verywellmind.com/smoking-anxiety-1393071

https://www.mentalhealth.org.uk/a-to-z/s/smoking-and-mental-health

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here