Ana sayfa Psikolojik Filmler Umut Işığım / Silver Linings Playbook

Umut Işığım / Silver Linings Playbook

572

Film adı: Umut Işığım / Silver Linings Playbook

Yıl: 2013

Tür: Romantik Komedi / Drama

Yönetmen: David O. Russell

Oyuncular: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver

Imdb:  7,7 / 10

 

Umut Işığı filmi, Matthew Quick tarafından kaleme alınan aynı isimli kitaptan uyarlanmıştır. Bradley Cooper, Bipolar bozukluk tanısı almış Pat karakterini canlandırırken, Jennifer Lawrence ise depresif bir genç kadın olan Tiffany rolü ile izleyiciyle buluşmuştur. Buna ek olarak Tiffany, Borderline Kişilik Bozukluğunun oldukça güzel yansıtılmış bir örneği olmuştur.  İki yetişkin üzerinden akıl sağlığı konusunu işleyen film, Pat’in karısını bir başka arkadaşı  ile görünce  öfke kontrolünü sağlayamaması nedeniyle rehabilitasyon merkezine yatırılması ile başlamaktadır.

Film içerisinde iki ana karakter dışında da yer yer psikopatoloji ile ilgili ayrıntılar verilmiştir.  Pat’in babası gerek patolojik kumar bağımlılığı gerekse güçlü batıl inançları ile obsesif kompulsif bozuklukla ilişkili belirtilere sahip bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Romantik komedi ile birlikte psikopatolojinin oluşturduğu zorluklar nedeniyle dramı içerisinde barındıran film akıl sağlığı alanında ilk akla gelenler arasında yerini almıştır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Temple Grandin başlıklı makalemizde film önerisi, otizm ve psikolojik filmler hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here