Ana sayfa Genel Fikirleriyle Psikolojiyi Aydınlatan 10 Önemli Psikolog

Fikirleriyle Psikolojiyi Aydınlatan 10 Önemli Psikolog

390
10 Önemli Psikolog
https://pixabay.com/tr/illustrations/psikoloji-sanal-ger%C3%A7eklik-ruh-4440668/

Psikoloji bilimine emek veren ve katkı sağlayan psikologları tek listeye sığdırmak elbette ki mümkün değil. Fakat psikoloji denince akla gelen belli başlı isimler olduğu gerçeğini de değiştirmiyor. Listedeki her önemli psikolog, yarattıkları düşünce okulları ile eşsiz fikirler sundular ve psikolojinin temellerini attılar. Psikoloji denince herkesin aklına gelen 10 önemli psikolog :

 

1.F Skinner

Skinner’ın davranışçı bakış açısı psikolojinin şüphesiz en temel yapı taşlarından biridir. Skinner’ın teorisinden ilham alınarak geliştirilen terapi yöntemleri bugün Dünya’nın dört bir yanındaki psikologlar tarafından kullanılıyor. Ayrıca edimsel koşullanma ve pekiştirmeli öğrenme konseptleri de psikoloji derslerinin hala en temel noktası.

2.Jean Piaget

Piaget’in ‘’bilişsel gelişim’’ teorisi çocukların bilişsel gelişimini anlamamız noktasında en etkili teorilerden biridir. Piaget, Gelişim ve bilişsel psikoloji, genetik epistemoloji gibi alanlarda çalışarak büyük katkılar sağladı. Hatta Albert Einstein bile Piaget’in zekasına ve teorilerine övgüler yağdırmıştır.

3.Sigmund Freud

Psikoloji denince sanıyoruz ki herkesin aklına ilk Freud geliyor. Freud’un çalışmaları, her mental rahatsızlığın altında fizyolojik nedenlerin olmadığı gerçeğine ışık tuttu. Ayrıca kültürün psikolojimiz ve davranışlarımız üzerindeki etkilerini de inceledi. Bugün onun çalışmaları sayesinde klinik psikoloji, kişilik teorileri, anormal psikoloji gibi alanlar hakkında daha çok bilgimiz var.

4.Albert Bandura

Bandura’nın sosyal öğrenme kuramı, bilişsel psikolojide yeni bir çağ başlattı. Kişinin gözlemleyerek ve bundan sonuç çıkararak öğrenebileceğini vurguladı.

5.Leon Festinger

Sosyal durumların kişinin davranışlarını nasıl etkilediğini araştıran Festinger’ın en önemli teorisi ‘’cognitive dissonance’’ yani bilişsel uyumsuzluk teorisidir. Bilişsel uyumsuzluk teorisi, birbirine zıt iki durumun bizde yarattığı huzursuzluğa denir. Örneğin sağlığınıza zararlı olduğunu bildiğiniz halde sigara içmeye devam ediyorsanız, Festinger sizin bu durumunuza bir isim koymuştur.
Onun bir diğer önemli teorisi de sosyal karşılaştırma kuramıdır. Bu kurama göre, insanlar kendileri hakkında değerlendirme yaparken ölçüt olarak kendini çevresindekilerle karşılaştırır. Bu şekilde kendi durumunu değerlendirmeye çalışır.

6.William James

Psikolojinin babasıdır. Hatta Wundt’tan önce psikoloji laboratuvarı kurma planları olduğunu fakat bunun üzerine fazla düşmediği için kurmadığını biliyor muydunuz? Onun öğretileri psikoloji biliminin başlamasının anahtarı oldu. Yayınladığı 1200 sayfalık ‘’Psikolojinin Prensipleri’’ kitabı psikolojinin kült eserlerinden biridir. Ayrıca işlevselcilik, pragmatizm alanlarında da çalışmış, 35 yıl boyunca psikoloji anlatmıştır.

7.Ivan Pavlov

Rus psikolog Pavlov, klasik koşullanmayı bilerek bulmadı. Mide ile ilgili çalışmalar yapan Pavlov, çalıştığı köpeğin bir süre sonra yemek gelmeden sadece zille bile salya salgıladığını gözlemledi. Onun bu deneysel metodu sayesinde psikoloji iç gözlem üzerinden araştırılan bir konu olmaktan çıktı ve gerçekten bir bilim olma yolunda büyük bir adım attı.

8.Carl Rogers

Rogers’ı en iyi hümanistik bakış açısı ile tanıyoruz. İnsanın içindeki potansiyeli önemsedi ve günümüzdeki en önemli terapi yöntemlerinden olan birey merkezli terapinin fikir babası oldu.

9.Erik Erikson

Erikson, Freud’un psikoseksüel teorisini bir adım ileri taşıyarak psikososyal teoriyi geliştirdi. Ona göre, Freud’un teorisi fazla cinsellik üzerineydi ve insan gelişimi bundan fazlasıydı; sosyal etkilenmenin daha çok olduğunu savundu.

10. Lev Vygotsky

Son olarak eğitim psikolojisi ve çocuk gelişiminde çığır açan çalışmaları olan Vygotsky var. Kısacık ömrüne sığdırdığı yüzlerce çalışma, onu 20. Yüzyılın en önemli psikologlarından biri yapıyor.

Bir önceki Aşk Nedir : Aşk Hakkında 4 Psikolojik Teori yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

https://www.verywellmind.com/most-influential-psychologists-2795264

 

Bir önceki yazımız olan Tüketici Davranışı ve Psikolojisi başlıklı makalemizde psikoloji ve tüketici davranışı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here