Ana sayfa Gündem Evden Çalışmanın Stresi İle Baş Etmek

Evden Çalışmanın Stresi İle Baş Etmek

315

 

Evden çalışmayı daha özgür, daha rahat ve kişisel alanın korunduğu bir çalışma şekli olarak düşünme eğiliminde olsak da araştırmalar evden çalışan kişilerin %41 kadarının kendilerini stres altında hissettiklerini ortaya koymuştur. Koronavirüs salgını nedeniyle evden çalışmanın ülke genelinde yaygınlaştığı bugünlerde birçoğumuz evden çalışmanın yarattığı stresi deneyimlemiş olduk.

Evden çalışmanın yarattığı stres kaynakları ve zorluklar;

 • Standart bir düzenin olmayışı
 • Çok fazla dikkat dağıtıcı faktör olması
 • Sınır koymada zorluk yaşama
 • Sosyal izolasyon
 • Odaklanma zorlukları
 • Teknolojik aletlere aşırı bağımlı kalma olarak sıralanıyor. Bunların her birine biraz daha yakından bakalım.

Öncelikle çalışma hayatı genellikle hepimiz için bir düzen sağlayıcı faktör. Belirli saatlerde uyanıyoruz, yemek yiyoruz, uyuyoruz ve hayatımızın geri kalan kısmını çalışma saatlerimize göre ayarlıyoruz. Ancak evden çalışmaya geçildiğinde bu düzeni sağlamak çok mümkün olmuyor. Bazen yapmamız gereken her şeyi birden bitirmek istiyoruz, birden aşırı çalışıyoruz, günün geri kalanı boşa çıkıyor ve ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bazen de çok ağırdan alıyoruz, yapılacak her şey son zamanlara kalıyor. Bu durumda da fazlasıyla stres yaşıyoruz.

Evden çalışırken en rahatsız edici faktörlerden biri ise çok fazla dikkat dağıtıcı etmen olması. Özellikle de çocuğu olan kişiler veya evcil hayvan besleyenler için bu durum daha da karmaşık. Öyle ki toplantının ortasında çocuğunuz ağlamaya başlayabiliyor ve kalkıp ona bakmanız gerekiyor. Aslında evden çalışırken tek dikkat dağıtıcı faktör ev halkı da değil. Televizyon, kapı zili, dışarıdan gelen sesler… Hepsi üretkenliğimizi düşürebiliyor.

Evden çalışırken sınır koymak yani çalışma vakitleri ile eğlence zamanlarını kesin bir çizgi ile ayırabilmek belki de en gereken nokta. Ama çoğumuz için bu oldukça zor oluyor. Evde yapılması gerekenler, sorumluluklar sürekli aklımıza geliyor. Bir kahve yapayım diye girdiğimiz mutfakta kendimizi akşama ne pişirsem diye düşünürken buluyoruz ve malzemeleri çıkarıyoruz. Çalışma vakti ve ev sorumlulukları arasında kesin sınırlar koymak oldukça zorlayıcı olabiliyor.

Hepimiz sosyal varlıklarız, yani diğerlerine ihtiyaç duyuyoruz. Evde kaldığımız bu süreçte bu durum özellikle daha da çok gündeme geliyor. Özellikle kalabalık bir çalışma ortamında olmaya alışkınsak birden evden çalışıyor hale gelmek, artıları olduğu kadar eksileri de olan bir durum. Yalnızlaşıyoruz. Ve bu stres veriyor.

Odaklanma güçlükleri evden çalışırken karşılaştığımız bir diğer stres verici etmen. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi evde çok fazla dikkatimizi dağıtan şey var, çünkü ev bizim ortamımız,  sorumluluklarımızın olduğu yer. İşimiz konusunda gereken dikkati toplamak, özellikle uzun süreli toplamak bu süreçte oldukça güçleşebiliyor.

Son olarak bahsedeceğimiz konu ise teknolojik aletler. Evdeyken normalde işte olduğumuzdan çok daha fazla telefonumuzu, ipadimizi, bilgisayarımızı kontrol etmek durumundayız. Sürekli işveren ve çalışma arkadaşlarımız tarafından ulaşılabilir olmalıyız. Aksi takdirde bir şeyleri kontrol edememe hissi, uzak kalma hissi bize stres verebiliyor. Teknolojik aletlerin bu kadar uzun süreli kullanımı da kendi başına bir stres kaynağı. Araştırmalar gösteriyor ki, uyku düzenimiz üzerinde dahi ciddi zararlı etkileri bulunuyor.

Nasıl Baş Edebilirsiniz?

 • Sadık kalabileceğiniz bir planlama yapın.
 • Zihninizin en açık olduğu zamanlarda çalışmayı seçin.
 • Zorlayıcı görevleri öncelikli olarak halledin.
 • İş saatlerinizde evdeki sorumluluklarınız aklınıza geliyorsa, onları iş sonrasına erteleyin.
 • Sıkıldığınız her an sosyal medyaya bakma isteğinize engel olun.
 • Yapılacaklar listesi oluşturun ve tik atın böylece bir şeyleri başardığınızı göreceksiniz.
 • Ara sıra iş arkadaşlarınız ile görüntülü konuşun.
 • Motivasyonunuzu yüksek tutmak adına ara sıra kendinizi ödüllendirin.
 • Uykunuzu düzene sokun. Kendinizi geç saatlere kadar ayakta tutmayın.
 • İşe başlama ve bitirme saatlerinizi netleştirin.
 • Yatmadan önce teknolojik aletlere bakmayın. Unutmayın uykunuz üretkenliğiniz için önemli.

Bir önceki yazımız olan Uzaktan Eğitim Haftası Başlıyor... Aileler ve Öğrenciler İçin Öneriler başlıklı makalemizde aile ve çocuk, aileler ve çocuklara öneriler ve karantina hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here