Ana sayfa Genel Yeme Bozukluğu Riskini Arttıran Üç Temel Faktör

Yeme Bozukluğu Riskini Arttıran Üç Temel Faktör

320
https://pixabay.com/tr/photos/zay%C4%B1flama-a%C4%9F%C4%B1rl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-sa%C4%9Fl%C4%B1k-2728331/

Yeme bozukluğu da diğer tüm psikolojik rahatsızlıklar gibi tek bir sebep ile ortaya çıkmamaktadır. Mevcut problemin oluşmasında birbiri ile etkileşimi olan birden çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler, rahatsızlığın ilerlemesi ve tedavi sürecinin etkisini belirlemesi açısından önemlidir.

Yeme bozukluğunu ortaya çıkartan risk faktörleri üç başlık altında incelenebilir. Bunlar;

Bireysel Faktörler

Yapılan çalışmalar sonucu yeme bozukluğu tanısına sahip bireylerin çoğunda ortak özellikler olduğu bulunmuştur. Bireyler genellikle mükemmeliyetçilik, özgüven eksikliği, kendilerini başarısız ya da yetersiz görme, zayıflığa aşırı anlam yükleme, kendini dış görünüşe ( kilo ve beden şekli) göre değerlendirme gibi yanlış inanç ve tutumlara sahiptir. Bu inanç ve düşünceler ile birlikte yeme bozukluğuna sahip kişilerde birtakım ortak davranış temaları mevcuttur: sağlıksız diyet veya gereğinden fazla egzersiz yapma bu davranışlar için örnek verilebilir. 

Ailevi Faktörler

Yeme bozukluğu riskini arttıran önemli bir faktör kişinin aile geçmişinde obezite, depresyon, madde ve  alkol kullanımı bulunmasıdır. Bununla birlikte yapılan araştırmalar, aşırı korumacı, sınırlardan yoksun, katı ve kurallara bağlı, çatışmadan kaçınan ve çatışmaları çözme becerilerinden yoksun aile tiplerinde yeme bozukluğuna daha sık rastlandığını belirtmiştir.

Peki bunun nasıl bir etkisi olabilir?

Aşırı kontrolcü bir aile tipinde çocuk, kendi hayatı üzerinde kontrolü olmadığını düşünür ve hayatındaki kontrol hissini sağlamanın işlevsiz bir yolu olarak yemeği kontrol etmeye başlar.  

  • Sosyal Faktörler

Özellikle Batı kültürlerinde çok fazla görülen “İdeal Kadın İmajı”nın zayıf kadın olarak sunulması , sağlıksız yeme alışkanlıklarını arttırmaktadır. Bu görüş gerek sosyal, gerekse toplumsal faktörler ile birlikte yeme bozukluklarının görülme sıklığını oldukça arttırmaktadır.  

 

Kaynakça 

  • Karancı, Nuray – Gençöz, Faruk – Bozo, Özlem. 2007. Psikolojik Sağlığımızı Nasıl Koruruz? II “Yetişkinlik ve Yaşlılık”, ODTÜ Yayıncılık, Ankara.

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here