Ana sayfa Genel Geriatrik/Yaşlı Psikolojisi

Geriatrik/Yaşlı Psikolojisi

456
https://pixabay.com/tr/photos/el-insan-kad%C4%B1n-yeti%C5%9Fkin-eller-3666974/

Geriatrik psikoloji, yaşlılık döneminde yaşanan psikolojik değişimleri incelemektedir.

İnsan ömrü tüm alanlardaki gelişmeler sayesinde uzadı. Evet, bugün insanlar belki 90 yaşına kadar yaşıyor fakat psikolojileri ne durumda? Yaşlılıkta görülen psikolojik rahatsızlıklar genelde “yaşlılık huysuzluğu’’ diyerek bir kenara atılıyor. Oysa yaşlılar hafıza kayıpları yaşıyor, eskisi kadar iyi göremiyor ve duyamıyor, fiziksel olarak iyi hissetmiyorlar. Hastalıklarla mücadele ediyor ve ölümün yaklaştığını biliyorlar. Bütün bunlar, onların psikolojik sağlığını derinden etkiliyor.

Geriatrik psikoloji, yaşlıların yaşadığı hafıza zayıflaması, öğrenme güçlüğü, koordinasyon sorunları, depresyon, demans, Alzheimer gibi rahatsızlıklarla inceler. Beynin yaşlandıkça değişen fonksiyonlarını araştırırlar. Geriatrik psikiyatri ise yaşlıların yaşadığı mental sağlık problemleri ile ilgilenirler.

Geriatrik psikologlar ve psikiyatristler, yaşlıların yaşadığı mental problemleri çözmeye ve yaşlanma süreciyle başa çıkabilme becerileri geliştirmeye yardımcı olurlar.

 Yaygın Araştırma Alanları

1.Yalnızlık

Yaşlılık ne yazık ki insanları yalnızlaştırır. Kişi partnerini, arkadaşlarını kaybedebilir. Varsa çocukları da kendi hayatıyla ve ailesiyle ilgilendiğinden yaşlı bireyle eskisi kadar görüşmüyor olabilir. Bunlar da kişiyi yalnızlaştırır. Bu yaşanan sosyal izolasyon kişiyi biyolojik, bilişsel ve bağışıklık açısından kötü etkilemektedir.

2.Depresyon

Yaşlılarda depresyon çok ciddi sonuçlara yol açar. Depresyon yaşlılarda bilişsel gerilemeye ve somatik problemlere neden olur. En kötüsü ise, yaşlılar depresyondayken yetişkinlerden daha çok intihara meyillidir.

3.Demans ve Alzheimer

Bu iki benzer hastalığın yarattığı hafıza kaybı ve beyin işlevselliğinin bozulması yaşlılarda duygusal zorluklara yol açmaktadır. Geriatrik uzmanlar bu yaygın konuları özellikle çalışır ve çözüm bulmak için özellikle yoğunlaşırlar.

4.Parkinson Hastalığı

Geriatrik psikologlar, Parkinson hastalığının yarattığı stres ve kaygıların azaltılmasına yardımcı olmaya çalışır. Parkinson beyinle ilgili olmadığından bu konuda teşhis koymazlar.

 

 

https://www.onlinepsychologydegree.info/faq/what-is-a-geriatric-psychologist/

https://en.wikipedia.org/wiki/Geriatric_psychology#:~:text=Geriatric%20psychology%20is%20a%20subfield,%2C%20learning%20capabilities%2C%20and%20coordination.

https://pixabay.com/tr/photos/el-insan-kad%C4%B1n-yeti%C5%9Fkin-eller-3666974/

Bir önceki yazımız olan Aldatma: İnsanlar Neden Eşlerini Aldatır? başlıklı makalemizde aldatma ve çiftler arası sorunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here