Ana sayfa Genel Freud Hakkında Bilmediğiniz 8 Gerçek

Freud Hakkında Bilmediğiniz 8 Gerçek

602
https://pixabay.com/tr/photos/sigmund-freud-portre-1926-1153858/

İçindekiler

Sigmund Freud şüphesiz psikolojinin en önemli isimlerinden birisidir. Her ne kadar birçok fikri bugün kabul edilmese de, psikolojinin bugün geldiği noktaya gelmesinde çok büyük katkıları olduğu göz ardı edilemez. Hayatı hakkında kitaplar, diziler, filmler olan Freud popüler kültürün de bir parçasıdır.

Hakkında bilmediğiniz 8 gerçek:

1. 8 Kardeşin En Büyüğüydü.

7 tane biyolojik kardeşi olsa da, annesinin favorisi her zaman Freud oldu. Annesi ona her zaman özel ilgi gösterdi. Freud’un annesinden gördüğü bu ilginin, gelecekteki fikirlerinin temelini oluşturduğu da biliniyor.

2. Kokain Kullanıyordu

İnsanlar o zamanlar kokainin zararları hakkında bilgi sahibi değildi. Üstelik çoğu insan kokaini keyif verici bir madde olarak kullanıyordu. Freud, kokainin antidepresan etkisiyle ilgileniyordu ve birçok kişiye de kullanması için öneriyordu.

3. Psikanalizmin Kurucusu

1899 yılında çıkardığı ‘‘Rüyaların Yorumu’’ kitabında teorilerinden bahsetti ve psikanaliz fikrini kitabında anlattı. 1902 yılında evinde haftalık psikanaliz buluşmaları yapmaya başladı. Bu buluşmalar gittikçe büyüdü ve Viyana Psikanalitik Derneğini kurdu.

4. Evlenmek İçin Doktor Oldu

26 yaşında aşık olduğu Martha Bernays ile evlenmek istedi. Fakat o zamanlar ailesiyle yaşayan fakir bir öğrenciydi. Aile kurmak için bilim kariyerini bıraktı ve doktor oldu. Çiftin 6 çocuğu oldu fakat Freud eşini eşinin kardeşiyle aldattı.

5. Konuşma Terapisini Geliştirdi

Freud her ne kadar bugünkü psikoterapistler sıklıkla eleştirse de, psikanaliz bugün hala gündemde. Psikanalizde konuşma terapisinin önemli bir yeri var.

6. Kızı da Önemli Bir Psikolog

Kızı Anna Freud da babasının izinden giderek psikolog oldu. Babasının teorileri üzerinden çalışmalarına başladı. Çocuk psikanalizi hakkında önemli çalışmalar yaptı.

7. Naziler Yüzünden Viyana’yı Terk Etmek Zorunda Kaldı

Freud Yahudi bir bilim insanıydı ve ne yazık ki bu nedenle Nazilerin hedefi oldu. Naziler Avusturya’ya geldiğinde Freud’un kitaplarını meydanlarda yaktılar. Kızı Anna ile İngiltere’ye kaçtı. Fakat Freud’un kız kardeşleri Nazilerin kurbanı oldu.

7. En Az 30 Operasyon Geçirdi

Freud çok fazla sigara içiyordu. Bu nedenle kanser oldu ve birçok operasyon geçirdi. O kadar hastaydı ki doktorundan intihar etmek için yardım dahi istedi. Doktorunun aşırı doz morfin vermesiyle de hayata gözlerini yumdu.

 

 

https://www.verywellmind.com/facts-about-sigmund-freud-2795861

https://pixabay.com/tr/photos/sigmund-freud-portre-1926-1153858/

Bir önceki yazımız olan Geriatrik/Yaşlı Psikolojisi başlıklı makalemizde geriatrik psikoloji ve yaşlı psikolojisi hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here