Ana sayfa Genel Aldatma: İnsanlar Neden Eşlerini Aldatır?

Aldatma: İnsanlar Neden Eşlerini Aldatır?

755
https://pixabay.com/tr/illustrations/%C3%B6fke-ret-%C3%BCzg%C3%BCn-siluet-insanlar-1226182/

İster tek seferlik bir aldatma ister uzun süreli olsun, aldatılmak acıtır. Aldatmak, ilişkiye verilecek en büyük zararlardan biridir ve birçok ilişkinin de bitme sebebidir.

Birçok kişinin temel motivasyonu cinsel kaçamak olsa da, bu durum her zaman böyle değildir. Bu genelleme, aldatmayı hafife indirgemek olur. Selterman ve arkadaşlarının yaptığı yeni bir araştırma, aldatanların sadece yarısının cinsel ilişkide bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu da aldatmanın her zaman cinsel temelli olmadığını, başka nedenler ile de olabildiğini gösteriyor.

495 kişiyle yapılan bu çalışmada, aldatan kişilere 77 madde verildi ve aralarından neden aldattığına dair bu 77 seçenekten kendilerine uyanları seçmeleri istendi. Çalışma sonucunda da 8 tane aldatma motivasyonu bulundu:

  1. Kızgınlık: Birçok kişi, ilişkideki ciddi bir kavgadan sonra veya partnerinin de kendisini aldattığını öğrenince aldatıyor.
  2. Sevdiğini Hissetmeme: Sevgisini sorgulayan kişilerin aldatma olasılığı daha yüksek.
  3. Bağlılık Hissetmeme: Bağlı hissetmemek veya gizli bir ilişki yaşamak, aldatmaya sebep oluyor.
  4. Tek Eşli Olmak İstememe
  5. İhmal Edilmiş Hissetme: Partnerden sevgi görmeme, umursanmama…
  6. Cinsel İsteğin Az Olması
  7. Kendini daha iyi hissetme veya ilişkide otorite kurma arzusu
  8. Durumlar: Sarhoşluk, stres gibi bahaneler

Kızgınlık, sevgi hissetmeme gibi nedenlerden doğan aldatmalar daha uzun sürerken, diğer nedenlerden ötürü doğan aldatmalar daha kısa sürüyor. Kadınlar erkeklere oranla daha uzun süre aldatıyorlar.

Araştırmanın sonucunda, sevgi hissetmemenin temel aldatma motivasyonu olduğu belirtiliyor. Bu nedenden dolayı aldatanlar; yakalanmaktan daha az korkuyor, ikinci partneriyle dışarda daha çok vakit geçiriyor. Peki aldatanlar yaptıklarını itiraf ediyor mu? Oran %50 bulundu. Yani aldatanların yarısı itiraf ediyor, diğer yarısı saklıyor. Burada bir cinsiyet farklılığı da var: Kadınlar aldatmayı daha az itiraf ediyor.

Aldatma Çiftleri Ayırıyor mu?

Araştırmada çiftlerin sadece %20’sinin bu nedenle ayrıldığı görülüyor. %22 aldatıldığını öğrendiği halde ilişkiye devam ederken, %28.3’ü ise aldatıldığını bile fark etmiyor.

Sonuç olarak, aldatmanın sadece cinsel bir motivasyonu olmadığı, birden çok nedenlerle aldatmanın gerçekleşebileceğini görüyoruz. Bu çalışma aslında ilişkideki duygusal bağlantının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

 

 

Selterman, D., Garcia, J. R., & Tsapelas, I. (2020). What do people do, say, and feel when they have affairs? Associations between extradyadic infidelity motives with behavioral, emotional, and sexual outcome. Journal of Sex and Marital Therapy (Online). https://doi.org/10.1080/0092623X.2020.1856987

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-psychology-relationships/202103/why-do-people-cheat-in-relationships-eight-key-motivations

https://pixabay.com/tr/photos/romantik-sar%C4%B1lmak-beraberlik-1934223/

Bir önceki yazımız olan Lezzetli Yiyecekler Modumuzu Neden Yükseltiyor? başlıklı makalemizde yemek ve duygusal mod ve yemek ve psikoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here