Ana sayfa Genel Duygularınızı Keşfetmek İçin Bedeninizi Dinleyin

Duygularınızı Keşfetmek İçin Bedeninizi Dinleyin

494
https://pixabay.com/tr/illustrations/adam-siluet-frekans-kulak-kafa-5572871/

Ruh sağlığımız sadece duygularımızı değil, aynı zamanda bedenimizi de etkiler. Yani bedenimizde meydana gelen fiziksel belirtilere dikkat ederek onlara müdahale etmemiz, oluşabilecek duygusal belirtilerimizi en aza indirerek ruh sağlığımızı korumada bize yardım edebilir.

Nasıl?

Aslında ruh halimizde meydana gelen herhangi bir değişiklikten önce genellikle fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Başka bir ifadeyle, bir kişi kaygılandığında ortaya çıkan belirtileri önce vücudunda hisseder, daha sonra ruh halinin değiştiğini, yani kaygılandığını fark eder. Bu nedenle mevcut olan, bizi rahatsız eden duygularımızı yönetebilmek ve onlarla başa çıkabilmek için bedenimizin bizlere ne söylediğine dikkat etmek önemlidir. Örneğin uyku düzenindeki değişiklikler sonucu kişi uykusuz kaldıkça veya kaliteli uyku uyuyamadığında, sıklıkla omuz ağrısı, bağırsak problemleri gibi bedensel sıkıntılar yaşar. Bunun gibi fiziksel belirtilerin ardından duygu durumunda gerginlik fark eder ve bu gerginlik hissini odaklanma sorunları takip eder. İşte bu noktada ilk dikkat edilmesi gereken şey fiziksel belirtiler ve davranışlarda meydana gelen değişikliklerdir. Kişi bu değişiklikleri fark eder, bedeninin sinyallerini kabul eder ve duygusuna odaklanırsa, baş etme süreci kolaylaşır.

Ancak kimi zaman bu fiziksel değişiklikler gözle görülür bir şekilde belirgin olmayabilir. Bu nedenle kişi, bedenindeki değişiklikleri tespit edemeyebilir. Bu gibi durumlarda meditasyon, yoga veya basit egzersiz hareketleri bedenin gevşemesi için yardımcı olabilir. Meditasyon ve egzersiz pratiği sırasında vücudumuzu izlemek, vücudumuzu tanımamızı sağlar. Bu da rahatsız edici duygular ortaya çıkmadan önce görülebilen küçük somatik/fiziksel değişiklikleri tespit edebilmenin önünü açar. Yani bize vücudumuzun göndermiş olduğu sinyalleri dikkate almayı ve ne zaman harekete geçmeniz gerektiğini öğretir.

 

 

 

Kaynak

www.blogs.psychcentral.com/older-bipolar/2020/03/your-body-will-tell-you-when-a-mood-change-is-coming/

Bir önceki yazımız olan Temizlik Takvimi başlıklı makalemizde takıntı, temizlik ve titizlik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here