Ana sayfa Genel Mevsimsel Depresyon İle Başa Çıkmak İçin 5 Strateji

Mevsimsel Depresyon İle Başa Çıkmak İçin 5 Strateji

269

Mevsimsel duygu durum bozukluğu bazı insanlar için farklı zamanlarda yaşanabilmektedir. Çoğu insan kış aylarında bunu yaşarken, bazı insanlar da yaz aylarında bu semptomları gösterirler. 

Depresif bir ruh hali endişe, uyku sorunları ve sinirliliğe neden olabilir ve kişinin sosyal ilişkilerinde, iş performansında, günlük yaşam aktivitelerindeki işlevselliğini bozabilir. 

Mevsimsel depresyondan muzdaripseniz, ilk savunma hattınız güçlü ve etkili başa çıkma stratejilerine sahip olmaktır. Etkili olan başa çıkma stratejilerinden birkaçı aşağıda listelenmiştir;

1.Egzersiz: İnsanlar genellikle kış aylarında daha az aktif olma eğilimindedir. Bunun nedenleri günlerin daha kısa olması, gün ışığından daha az yararlanabilme fırsatı ve hava koşullarının daha az dış mekan aktivitesine olanak tanımasıdır. Aktif kalmak ve egzersiz yapmak mevsimsel depresyonun etkilerinden kurtulmanıza yardımcı olur. 

Araştırmalar günde en az 30 dakika aktif egzersiz yapmanın mevsimsel depresyonun etkilerini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Bununla birlikte, dış mekanda yapılan egzersizlerin daha yararlı olduğu ifade edilmiştir. Nedeni ise dış mekana maruz kalmanın beynimizi uyarması, akciğer ve vücuda temiz hava vermesidir. 

2. Arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirin. Mevsimsel depresyon sürecinde olanlar kış aylarında kendilerini izole etme eğilimdedir. Bu süreçte konforlu hissettirmese dahi insanlarla tanışmak ve sosyal etkileşimi sürdürmek önemlidir. Kış aylarında da olsanız sevdikleriniz ile sosyalleşmek  ve yeni insanlar tanımak için kendinize izin verin ve fırsatlar yaratmayı deneyin. 

Dışarıda sosyalleşmek mümkün değil ise, Facetime veya Skype gibi sosyal etkileşimi telafi etmek için teknolojiyi kullanmayı deneyin.

3. Işık terapisi deneyin.  Kış aylarında, daha az gün ışığı  kişinin kendini depresif hissetmesine neden olabilmektedir. Kasvetli hava koşulları  ve daha kısa günler, kişinin mevsimsel duygu durumunu etkileyebilmektedir.

Işık terapisi, güneş ışığı eksikliğini telafi etmenin etkili bir yoludur. Bu nedenle mevsimsel depresyon belirtileri ile başa çıkmak için terapi sürecini denemeden önce tıbbi bir uzmana danışmakta fayda vardır. 

4. Vitamin D takviyesi alın.  D vitamininin büyük bir kısmını güneşten karşılarız.  Özellikle kış aylarında yetersiz güneş ışınları D vitamini düşüklüğüne neden olur. Bu nedenle bir hekim kontrolünde D vitamini eksikliğinin etkilerini gidermek harekete geçin ve gerekirse D vitamini takviyesi almayı deneyin. Buna eşlik edecek şekilde beslenme planınızı değiştirin. Öğünlerinizde balık, mantar, bakliyat, soya, kırmızı et, yumurta gibi besinleri çoğaltabilirsiniz. 

5. Psikoterapi almaya başlayabilirsiniz. Terapi süreci, düşüncelerinizi ve duygularınızı sağlıklı bir şekilde yönetebilmenizi sağlamak için en etkili yol olacaktır. 

 

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here