Ana sayfa Genel Erken Ergenlik bir Sorun Mu?

Erken Ergenlik bir Sorun Mu?

508
https://pixabay.com/tr/illustrations/%C3%A7ocuklar-y%C3%BCzler-ifadeler-duygular-5672087/

Ergenlik dönemi 11-12 yaşlarında başlayıp yirmili yaşların başına kadar süren çocuklukla yetişkinlik arasında geçiş teşkil eden bir dönemdir. Son zamanlarda sıklıkla duyulmaya başlayan bir kavram olan erken ergenlik, çocuklarda obezitenin artması ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle görülmektedir. Beyindeki bazı doğuştan gelen anomaliler, hormon ilaçları ve beyin tümörleri gibi bazı ciddi biyolojik nedenler erken ergenlik nedeni olabilmektedir. Kesin nedeni bulmak her zaman kolay değildir. Psikolojik sorunlar ve stres de erken ergenliği tetikleyebilir.

Erken ergenliğe girme kızlarda daha yaygındır. Erken ergenliğe giren kız çocuklarında 8 yaşından önce meme büyümesi görülebilir. Hızlı boy artışına ve genital bölgelerde kıllanmaya rastlanabilir. Fiziksel ve ruhsal sağlık açısından erken ergenlik mutlaka tedavi edilmelidir ve büyüme kontrol altına alınmalıdır. Bu tedavi genellikle medikal olmaktadır.

Çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişiminin yaşıtlarından daha hızlı olması kendisini diğerlerinden farklı hissetmesine yol açabilir. Bu farklı olma hissi, utanma, çekingenlik, içe kapanma ve depresyon gibi duygu durumlarını tetikleyebilir.

Erken ergenliğe giren çocuk, kendini bir yetişkin gibi ön plana çıkarmaya da çalışabilir. Bir diğer deyişle çocukta duygu dalgalanmaları oluşur. Fiziksel olarak büyüme gösteren çocuğun duygusal olarak da olgunlaşmış olduğunu beklemek yanlıştır.

Erken ergenlik yaşayan çocukların sosyal ilişkilerinde ve kişilik gelişimlerinde sorunlar meydana gelebilir. Kendi yaşıtları ile arkadaşlık kurmakta zorlanabilirler. Normalden erken yaşta adet görmeye başlayan kız çocuklarının normal gelişen yaşıtlarına oranla depresyona daha yatkın olduklarını belirten araştırmalar mevcuttur. Bununla birlikte erken gelişen çocuklarda, psikosomatik belirtilerin (karın ağrısı, uyku bozukluğu, baş ağrısı, titreme, kalp çarpıntısı gibi) yaşıtlarına oranla daha fazla görüldüğü de saptanmıştır.

Erken ergenlik ebeveynler ve çocuklar için ciddi bir stres kaynağı oluşturur. Bu nedenle çocuğun psikososyal uyumunu sağlamak ve ileride karşılaşabileceği sorunları engellemek adına bir uzman desteği alması önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kararsızlıkla Nasıl Başa Çıkacaksınız? başlıklı makalemizde doğru seçim yapmak, karar verememek ve karar verme güçlüğü hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here