Ana sayfa Genel HPV’ye Dair Neleri Bilmelisiniz?

HPV’ye Dair Neleri Bilmelisiniz?

114

HPV(Human papilloma virüs) yani diğer adıyla genital siğil virüsü cinsel yolla bulaşan hastalıklar kapsamında hem kadında hem de erkekte genital bölgede enfeksiyonlara sebep olabilen bir virüstür. Bu virüsün yol açtığı siğiller, karnabahar görünümünde, bazen tek bir bölgede, bezen birkaç bölgede görülen oldukça ufak birkaç tane ya da çok sayıda ağrısız, yarı sert kitlelerdir. Bu virüsün en az 100 türü olduğu düşünülmektedir. Bunların 14’ü ise kanser ile ilişkilendirilmiştir. HPV her zaman kişide siğile yol açmaz. Bu nedenle bazen kişi enfekte olduğunun, virüsü taşıdığının farkında olmayabilir. Ancak HPV’nin yaygınlığı gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle ona dair doğru bilgilere ulaşmak önemlidir. Aşağıda herkesin HPV ile ilgili bilmesi gereken gerçeklerin bazıları derlenmiştir:

  1. HPV düşündüğünüzden daha yaygındır.

Sırf Amerika’da 79 milyon kişinin HPV taşıdığı düşünülmektedir. Bu oran HPV’yi günümüzde en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalık yapmaktadır. Hatta bazı araştırmacılar cinsel açıdan aktif neredeyse herkesin bu virüsü yaşamlarının bir döneminde aldığını düşünmektedir.

  • HPV’nin geçmesi için cinsel ilişkiye gerek yoktur.

HPV deriden deriye bir temas ile de bulaşabilir. Enfeksiyon için her zaman cinsel ilişki gerekmez. Kondom cinsel bölgeleri korur ancak kondomun dışarısında kalan kısımların sürtünmesi ile virüsün yayılması gene mümkündür. Oral seks yoluyla da bulaşması olasıdır.

  • HPV’nin her türü kansere yol açmaz.

HPV 100’den fazla türe sahiptir. Bunların bazıları doğrudan siğil oluşumuna neden olur, diğerleri ise kanser ile ilişkilendirilir. Genital siğiller kansere yol açan öncüller değillerdir. Yüksek riskli tipleri 16 ve 18’dir ve bunların dünyadaki kanserlerin %5 kadarından sorumlu olduğu düşünülmektedir.

  • Aşılama mümkündür ancak oluşmuş HPV’lerin çözümü değildir.

 HPV aşısı henüz enfekte olmamış kişilerde genital siğiller ve rahim ağzı kanserinin önlenmesini sağlayabilir. Ancak önceden enfekte olmuş kişilerde işe yaramaz.

  • HPV taşıyıcısı çoğu kişi bunun farkında değildir.

Bir kişi genital siğile sahip değilse bu onun HPV olmadığını göstermez. Birçok kişide enfeksiyon semptom göstermez. Kadınlarda smear testi ile doğru sonuca ulaşmak mümkündür.

  • HPV aşısı her HPV tipine koruma sağlamaz.

HPV aşıları en yaygın 4 tipe karşı koruma sağlar ve genital siğillerin %9’unu önleyebilir.

  • HPV testi kadınlar ve erkekler için farklıdır.

Kadınlarda jinekolojik muayene sırasında yapılan Pap smear testi HPV’yi tespit eder. 21-65 yaş aralığındaki her kadın düzenli olarak mutlaka smear testi yaptırmalıdır. Erkekler için geliştirilmiş bir HPV testi yoktur. Ancak bazı yüksek riskli anal seks yapan erkeklerde pap smear testi bu virüsü tespit edebilir.

  • HPV aşısı her yaşta olabilir.

Sağlık kuruluşları 13-26 yaş aralığındaki her kadın için HPV aşısını önermektedir. Ancak bu yaşın üzerinde olan ve rahim ağzı kanseri için riskli grupta olduğunu hisseden kadınlar ve bunun yanı sıra gay ve biseksüel erkekler de anal kanseri riski nedeniyle aşılama olmalıdır.

Kaynak

https://www.verywellhealth.com/five-things-you-didnt-know-about-hpv-514129

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here