Ana sayfa Genel Neden Bazı Erkekler Yaşça Büyük Kadınları Tercih Ediyor?

Neden Bazı Erkekler Yaşça Büyük Kadınları Tercih Ediyor?

574
https://pixabay.com/tr/photos/%C3%A7ift-afrika-mutlu-adam-kad%C4%B1n-1030744/

Evrimsel olarak, erkekler yaşça daha genç kadınları tercih etmektedir. Gençlik, sağlıklı üreme ve soyunu devam ettirme işaretidir. Kadınlar ise yaşça büyük erkekleri statü olarak yüksekte, güçlü ve çocuğuna bakabilme kapasitesi yüksek olarak gördüklerinden kendilerinden yaşça büyük erkekleri eş seçiminde tercih eder. Evrimsel sürecin eş seçiminde büyük bir etkisi vardır. Kadınlar ortalama 4-5 büyük, erkekler de 3-4 yaş küçük eşleri tercih ederler. Evrimsel psikolojiye göre insanın en büyük motivasyonu hayatta kalmak ve soyunu devam ettirmek olduğundan, iki tarafın da sağlıklı ve doğurgan olması gerektiğini savunur.

Dünyada genel olarak bu böyle olsa da her çift için bu durum söz konusu değildir. Bazı çiftlerde kadın yaşça büyükken, erkek daha gençtir. Örneğin Fransız Başbakanı E. Macron, eşinden tam 24 yaş küçüktür.  Bu durum başta toplumsal etiketlenmeye ve eleştirilere neden olur. Fakat her ne olursa olsun yaş farkı olan çiftler var olmaya devam ediyor.

Today.com’un yaptığı araştırmada, bazı erkekler yaşça büyük kadınları daha özgüvenli, kendinden emin buluyor. Kadın tarafının yaşam tecrübesinin fazla olması ve duygusal olarak daha sabit olması gibi özelliklerin hoşlarına gittiklerini ifade ediyorlar. Yaş farkını sorun etmeyen çiftlerin en yaygın ortak noktalarından biri ise çocuklu aile kurmak istememeleri.

Kaç Yaş ‘’Çok Yaşlı?’’

Gloria Cowan’ın 1984 yılında yaptığı araştırmada, kadının yaşça daha büyük olduğu çiftlerin ömrü yaş farkı olmayan çiftlere göre daha kısa sürüyor. Özellikle yaş farkı 18’in üzerinde olan çiftlerin ömrü kısa sürüyor.

Kadınların yaşça büyük olduğu ilişkilerde sanılanın aksine, ilişkinin başlamasında erkekler daha büyük rol oynuyor. Çünkü kadınlar özellikle 40’lı yaşlarından sonra kendilerini arzu edilen kadın olarak görmüyorlar ve ilişki kurmada daha pasif bir rol üstleniyorlar.

Nedenleri ve sonuçları ne olursa olsun, aşk aşktır ve zamansızdır. İki tarafın da rızası olduğu sürece hangi tarafın kaç yaşında olduğu çok da önemli değildir. Yaş farkının fazla olduğu çiftler her toplumda vardır ve olmaya devam edecektir. Yaş farkı çiftlerin mutluluğu önünde bir engel değildir.

 

https://www.psychologytoday.com/us/blog/why-bad-looks-good/201908/why-some-younger-men-want-date-older-women

https://gazettereview.com/wp-content/uploads/2018/02/dating.jpg

Bir önceki yazımız olan Haz Olmadan Yaşam: Anhedoni başlıklı makalemizde anhedoni, depresyon ve haz eksikliği hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here