Ana sayfa Genel Haz Olmadan Yaşam: Anhedoni

Haz Olmadan Yaşam: Anhedoni

777
https://pixabay.com/tr/photos/g%C3%BClen-ifade-%C3%B6fke-k%C4%B1zg%C4%B1n-anksiyete-2979107/

Anhedoni, daha önceden zevk aldığımız etkinliklere duyduğumuz hazzın azalmasına, motivasyonumuzu kaybetmemize sebep olur. Yaşam zevkini azaltır. Haz eksikliği, depresyon, şizofreni, anoreksiya, bazı kişilik bozuklukları, mevsimsel depresyon ve kaygı bozukluklarının bir belirtisidir. Özellikle pandemi koşullarının yarattığı kaygı, bu hastalığın artmasına sebep olmuştur.

İyi hissetmek, yaptığımız aktivitelerden zevk almak bizi hayata bağlayan unsurların başında gelir. Anhedoni, depresyonda sık sık görülür, bu da depresyonun daha derinleşmesine sebep olur.

Bu şikayet, gün ışığını az alan ve bol yağışlı olan ülkelerde daha çok görülür. Bu nedenle, mevsimsel depresyon ile bağdaştırılır. Güneş ışığı ve ısısı, insan vücudunu ve psikolojisini olumlu etkiler. Fakat özellikle güneşten uzun süre mahrum kalmak, haz eksiliğine sebep olur. Kişiler genel olarak sosyal hayattan zevk almamaya başlar ve kabuklarına çekilirler. Güneş almayan ülkelerin genellikle bireysel ve komşu kültürü az olan ülkeler olduğunu düşündüğümüzde izolasyon kişiyi iyice tetikler.

Tabi anhedoninin tek sebebi gün ışığı eksikliği olarak değildir. Kişinin yaşam koşulları, baş etme stratejilerinin kısıtlı olması gibi etkenler kişinin hayattan zevk alamamasına hatta içine çekilmesine sebep olur.

Günümüzde ise pandemi koşulları, sosyal izolasyonu hiç görülmediği kadar arttırdı ve insanların giderek daha da yalnızlaşmasına sebep oldu. Bu da aslında haz almayı geri getirmek için yapmamız gerekenleri bir kenara bırakmamızı gerektirdi. Şu anda Covid kaygısı nedeniyle birçok insan, sosyalleşemez, insan içine karışamaz hale geldi. Haz eksikliği ;  iş, okul, aile ve sosyal dengemizin derinden sarsılması birçok kişide hayattan zevk almamaya başlamasına sebep oldu. Pandeminin yaptığı psikolojik yıkımı nasıl düzelteceğimizi ise ne yazık ki henüz bilmiyoruz. Fakat her şeyin iyi olacağını umuyoruz.

Öneriler

Haz eksikliğini azaltmak için küçük şeyler yapmak mümkün. O gün yüzünüzü güldürecek bir şeyi yazıp görebileceğiniz yere asmak, fotoğraflarını çekmek gibi alışkanlıklar edinmek, mutluluklara kötü hissettiğimiz zaman bakmak iyi gelir.

Elbette bir günde zevk almaya başlamayacağız fakat yaptığımız küçük değişiklikler bize zamanla iyi gelecek.

 

https://www.psychologytoday.com/us/blog/emotional-fitness/202103/life-without-pleasure-the-pain-anhedonia

https://triadmomsonmain.com/wp-content/uploads/2016/10/depression.jpg

Bir önceki yazımız olan   Günahıyla Sevabıyla: Kafein başlıklı makalemizde bağımlılık, kafein ve kafein etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here