Ana sayfa Genel Yeme Bozuklukları Farkındalık Haftası: Yeme Bozukluğu Kişiyi Neden ve Nasıl Etkiler?

Yeme Bozuklukları Farkındalık Haftası: Yeme Bozukluğu Kişiyi Neden ve Nasıl Etkiler?

715
https://pixabay.com/tr/vectors/restoran-yemek-ak%C5%9Fam-yeme%C4%9Fi-mutfak-1724294/

Yeme Bozukluğu

Yeme bozukluğu, anormal yeme düzenlerine yol açan, psikolojik kaynaklı bir rahatsızlıktır. Genel olarak vücut algısı, kilo takıntısı, duygusal yeme gibi sebeplerle ortaya çıkar. Ağır vakalar vücuda ciddi zararlara sebep olur, hatta ölüme dahi götürür.

Amerika’da Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği tarafından, 22-28 Şubat yeme bozuklukları farkındalık haftası olarak ilan edildi. İngiltere ise 1-7 Mart arası yeme bozuklukları farkındalık haftası etkinlikleri gerçekleştirecek. Amaç, yeme bozuklukları hakkında insanları bilinçlendirmek ve bu hastalıklarla mücadele eden kişiler için ümit mesajları vermek.

Yeme Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

  • Yemeği kısıtlama
  • Tıkınırcasına yeme
  • Yediklerini kusma
  • Aşırı egzersiz, aşırı diyet veya detoks
  • Laksatif kullanımı

Yeme Bozukluğu Neden Olur?

Yeme bozukluklarının birçok sebebi vardır. Genetik faktörler, kültürün güzellik algısı, travmalar en sık görülen yeme bozuklukları sebeplerindendir. Örneğin fiziksel görünüş yüzünden travmaya uğramak, kültürde güzel olmanın zayıf olmak olması gibi sebepler kişide bedeni hakkında özgüvensizliğe neden oluyor. Bu da kişiyi yeme bozukluklarına sürüklüyor. Kişi sorunlarla başa çıkabilmek için yemek yediğinde de bu hastalıklarla karşı karşıya gelir.

Yeme Bozukluğu Türleri

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervozaya sahip kişiler, kendilerini olduklarından kilolu görmeye meyillidirler. Vücut yağ oranları olması gerekenden %15 daha düşüktür. Vücutları hakkında algıları bozulmuş kişiler yemeklerini kısıtlar, kilo almaktan çok korkar ve tehlikeli derecede zayıf olduklarını reddederler. Almaları gereken vitaminleri ve minarelleri almadıklarından sağlıkları bozulur. Daha da kötüsü organ yetmezliği hatta ölüme bile sebep olabilir.

Bulimiya Nervoza

Bulimiya hastaları yemeleri gereken miktardan çok daha fazla yemeği kısa sürede yerler. Kendilerini kontrol edemezler. Tıkınırcasına yemek döngüsü bittikten sonra pişmanlık yaşarlar ve yediklerinden kurtulmak adına kendilerini kustururlar. Bulimiya hastaları anoreksiya hastalarının aksine normal kiloda gözükür. Bu yüzden dışarıdan fark edilmesi zor olur. Anoreksiya hastaları gibi kilo almaktan korkarlar, vücutları hakkında takıntılı olurlar. Sürekli kusmaları nedeniyle mide ve diş sağlıklarında problem yaşarlar, kan değerleri düşüktür.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

Özellikle Amerika’daki en yaygın yeme bozukluğu olarak bilinmektedir. Kişi normal porsiyonlardan daha büyük porsiyonlar yer fakat sonrasında fazla yediklerini çıkarma veya kiloyu verme gibi motivasyonları olmaz. Kişi aç olmasa da yer, midesi çatlayacak gibi hissetse dahi yemeye devam eder. Yedikten sonra pişmanlık, utanç gibi hisler yaşasalar da yemeyi durduramazlar. Yemek yemeyi tek başına tercih ederler. Bu davranışlar, obeziteye davetiye çıkarır.

Pica

Yemek dışında yenmeyecek objeleri yiyen kişilerin sahip olduğu yeme bozukluğudur. Kişi toprak, saç, kağıt, kum gibi şeyler yer.

Ortoreksiya Nervoza

Her ne kadar DSM kriterlerine henüz girmemiş olsa da, kişinin sağlıklı gıdalara takıntılı olması durumudur. Kişi sağlıklı olmayan gıdalar yemez, tamamen organik beslenmeye çalışır. Bu durum kişinin sosyal yaşantısını ve psikolojisini etkiler.

 

Etrafınızda birilerinde yeme bozukluğu olduğunu hissediyorsanız, bu kişilere nazik olmanız, kilolarıyla ilgili sorular sormamanız gerekiyor.

Çünkü bu sorular, karşımızdaki kişi için tetikleyici olma riski taşır. İstemeden karşınızdaki kişiye zarar verme ihtimaliniz olur. Kişi için en iyisi, bir profesyonelden yardım almaktır.

Yeme bozukluklarıyla ilgili daha fazla bilgi almak için Yeme Bozukluğu Riskini Arttıran Üç Temel Faktör isimli makalemizi okuyabilirsiniz.


 

https://www.healthline.com/nutrition/common-eating-disorders#bottom-line

Bir önceki yazımız olan Artıları ve Eksileri ile Online Terapi başlıklı makalemizde iletişim, online danışmanlık ve online psikolog hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here