Ana sayfa Genel Artıları ve Eksileri ile Online Terapi

Artıları ve Eksileri ile Online Terapi

284
https://pixabay.com/tr/vectors/robot-teknoloji-yapay-istihbarat-5702074/

Online Terapi

Online terapi, teknolojinin hayatımızın merkezine girmesiyle birlikte giderek yaygınlaştı. Özellikle pandemi döneminde hemen hemen her şeyi uzaktan, teknolojinin tüm nimetlerini kullanarak halleder olduk. Psikoterapi süreci de yavaş yavaş bu online dönüşüme adapte oldu.

Aslında görüntülü konuşmalardan önce, hotline hatlar üzerinden, psikoterapi ile teknoloji buluşmaya başladı. Fakat bu hatlarda amaç uzun bir terapi sürecine devam etmek değil, daha çok psikolojik ilk yardım ve kriz yönetimi konusunda destek olmaktı. Örneğin Amerika başta olmak üzere birçok ülkede intihar müdahale hatları bulunmaktadır. Bu hatlar sayesinde ihtiyaç duyan kişiler acil psikolojik yardıma bir telefon ile ulaşabilmektedir.

Online Terapinin Avantajları ve Dezavantajları

Daha sonrasında görüntülü konuşma ile terapiler hayatımıza girdi. Görüntülü terapiler, telefon görüşmelerine göre hem terapist hem danışan için sağlıklı iletişim açısından daha sağlıklıdır.
Erişilebilir olması iki taraf için de avantajdır. Özellikle yaşadığı yerde terapist olmayan kişiler, taşındıktan sonra terapistini değiştirmek istemeyen kişiler, yurt dışında yaşayanlar, alanında en iyi terapistlerle yol almak isteyen danışanlar için oldukça tatmin edici bir yöntemdir. En önemlisi,  engelli ve eve mahkum bireyler için belki de tek yoldur.

Fakat online terapide bazı sorunlar mevcuttur. Örneğin verilerin çalınması, montajlanması, kaydedilmesi gibi riskler barındırmaktadır. Görüntülü konuşma herkese hitap etmeyebilir, terapi odasındaki güven ortamı sağlanamayabilir. Yaşı ilerlemiş bireyler için teknolojiye ayak uydurmak kolay değildir. Tek başlarına süreci idare etmekte zorlanırlar. Ayrıca, bağlantı sorunları yaşandığı takdirde iletişim kopuklukları olabilir. Bu nedenle terapist yakalaması gereken noktaları kaçırabilir. Bu da terapiden verim alınamamasına sebep olur. Bir diğer nokta da özellikle ülkemizde psikoterapistleri denetleyen bir mekanizma olmaması sebebi ile dolandırıcı kişiler psikolog gibi davranabilmekte ve danışana zarar verebilmektedir.

Her ne kadar bazı grupların hayatlarını kolaylaştırsa da geleneksel olmayan terapi ortamları herkes için verimli değildir. Yine de ruh sağlığı uzmanlarının bu terapi ortamlarına uyum sağlamaları gerektiği de bir gerçektir. Fakat danışan kendine terapist ararken terapistin diplomasını ve yetkinliğini sorgulamalı, dolandırıcılara karşı dikkatli olmalıdır.

Online terapiyle ilgili daha fazla bilgi almak için ‘Online Terapi Nedir?’ adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Fobilere Evrimsel Bakış Açısı başlıklı makalemizde böcek fobisi, fobi ve fobiler ve evrim hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here