Ana sayfa Genel Ev Kazalarına Dikkat !!

Ev Kazalarına Dikkat !!

223
https://pixabay.com/tr/photos/kurtarma-travma-k%C4%B1r%C4%B1k-5239843/

Okullar Nisan sonuna kadar kapalı ve uzaktan eğitim devam ediyor. Evde kalmaya devam eden Türkiye’de, çocuklar bakımından ev güvenliği de atlanmaması gereken bir konudur. Bu olağanüstü durumda çocuklar devamlı evde kalmaktadır. Hareket etme ihtiyaçlarını da ev içinde gerçekleştireceklerinden, kaza riski normalden daha fazla olabilir.

Ülkemizde ev kazaları maalesef çok sık görülüyor. Özellikle 0-6 yaş arasındaki çocukların ev kazası geçirme riskleri daha yüksek. Bu yaş grubunda çocuklar motor becerilerde yeterince olgunlaşmamış olduğu gibi tehlike algıları da zayıftır.

En sık görülen ev kazaları;

 • Düşme
 • Çarpma
 • Kesik
 • Boğaza cisim kaçması
 • Yanma
 • Zehirlenme
 • Elektrik çarpması
 • Suda boğulma
 • Ateşli silah yaralanması

Ev Kazalarını Önlemek için Alınması Gereken Önlemler;

Evi çocuğun sağlığı için güvenli hale getirmek ebeveynin sorumluluğudur. Ev kazaları tahmin edilebilir ve  basit önemlerle önlenebilir. Ancak alınacak önlemlerin istikrarlı ve kararlı biçimde uygulanması gerekmektedir.

 1. Çocuğun içebileceği ya da yiyebileceği kimyasal maddeleri çocuğun ulaşamayacağı kilitli bir dolapta tutunuz (ilaçlar, deterjan, çamaşır suyu, kireç sökücü gibi temizlik maddeleri, böcek ilaçları).
 2. Balkon kapısı, pencere gibi düşme tehlikesi olan yerlerde güvenlik kilidi kullanın.
 3. Evde düşme tehlikesi olan eşyaları duvara sabitleyin.
 4. Sivri kenarlı mobilyaların kenarlarına koruyucu takın.
 5. Çocuğun yatağının yanına düşmesini önlemek için koruyucu koyun.
 6. Merdivende güvenlik kapısı, balkon ve tırabzanlarda güvenlik filesi kullanın.
 7. Banyo zeminini kaygan bırakmadığınıza emin olun.
 8. Kesici delici, bıçak, çatal gibi aletlerin olduğu mutfak çekmecelerine kilit takın. Bu eşyaları tezgahın üstünde bırakmayın.
 9. Elektrik prizlerine kapak takın ve elektrikli cihazları fişte bırakmayın.
 10. Ateşli silahları kesinlikle gizli ve kilit altında tutun.
 11. Bebek ya da küçük çocuğun yutma ihtimali olan küçük boncuklar, oyuncak parçası gibi eşyaları yerde bırakmadığınızdan emin olun.
 12. Yanıcı, yakıcı maddeleri çocuğun ulaşamayacağı yerlerde bulunun.
 13. Özellikle mutfakta kaynayan su, tava ya da tencere gibi sıcak maddelere dikkat edin. Çocuğunuzu mutfakta tek başına bırakmayın.
 14. Halı ve paspasların kaymaması için altına kaydırmaz paspas koyun.
 15. Bahçeniz ve havuzunuz için güvenlik önlemleri almayı unutmayın.

Tüm bu önlemler ile birlikte yine de kaza olması ihtimaline karşı hazırlıklı bulunun ve evinizde bir ilk yardım dolabı oluşturun. Okul çağında olan ve aklında tutabilecek olan daha küçük çocuklara acil durumlara araması gereken 112, 110, 155 gibi numaraları öğretin. Son olarak bir ilk yardım kursuna katılmanız sizi her durumda hazırlıklı tutacaktır.

Bir önceki yazımız olan Temizlik Takvimi başlıklı makalemizde takıntı, temizlik ve titizlik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here