Ana sayfa Genel Evde Yemek Pişirmek, Mental Sağlığınıza İyi Geliyor!

Evde Yemek Pişirmek, Mental Sağlığınıza İyi Geliyor!

206
yemek yapmak ve mental sağlık
Araştırma: Kendi yemeğinizi pişirmek sadece şeflik yeteneklerinizi geliştirmiyor. Aynı zamanda kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı oluyor.

Yemek yapmak bizlere nasıl iyi geliyor? Yemek yapmanın faydaları nelerdir? Avustralya Edith Cowen Üniversitesi Beslenme Araştırmaları Enstitüsü, okulun düzenlediği yemek kurslarına katılan bireyler üzerinde bir araştırma yaptılar. Bu araştırmaya 2016-2018 yılları arasında 6 aylık kursa katılan 657 kişi ile gerçekleştirildi.

Araştırmacılar, katılımcılara algılanan mental sağlık ve yemek yapma becerilerine duydukları özgüven ile ilgili sorular sordular. Ek olarak yemek yapmaktan ne kadar zevk aldıkları ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili de birtakım sorular soruldu.

Bu altı aylık süreç içerisinde kursa katılanlarla katılmayanlar arasında mental sağlık algısında büyük farklılıklar ortaya çıktı. Kendi yemeklerini kendileri yapan katılımcılar yeteneklerin gelişmesiyle büyük özgüven kazandılar. Ayrıca kendi yemeklerini yapmanın onları sağlıklı seçeneklere yönlendirdiklerini bildirdiler. Çünkü yediklerinin kendi kontrollerinde olması hem mental açıdan hem fiziksel sağlık açısından bireyleri çok daha iyi hissettirdi.

Araştırmacılardan Dr. Rees’e göre, sağlıklı beslenmek obeziteyi engellediği gibi beyin fonksiyonlarını ve sağlığını da olumlu etkiliyor. Bol karbonhidratlı, doymuş yağlı diyetler beynin potansiyelinin altında çalışmasına neden oluyor. Bu nedenle sağlık programlarında bu konunun altının çizilmesi gerekmektedir. İnsanların ev yemeklerini eziyet olarak değil, kolay ve sağlıklı bir seçenek olarak görmesi obeziteyi önlemede büyük önem taşımaktadır.

Araştırmacılar aynı zamanda program sayesinde kişiler daha çok sebze meyve yemeye başladılar mı diye merak da ettiler. Ancak bu konuda fark edilir bir sonuç bulunamadı. Bunlara rağmen kişiler hangi kiloda olursa olsun, nasıl beslenirse beslensin kendilerini daha iyi hissettiklerini söylediler. Bu da kendi yemeğini yapmanın, yediğini her duyu organıyla hissetmenin mental sağlığa iyi geldiğini gösteren bir sonuç oldu.

En Çok Kim Fayda Gördü?

Bu çalışma aynı zamanda yemek yapmanın oldukça cinsiyete atanmış bir rol olduğunu da gösterdi. Kursa katılanların %77’si kadınken, sadece %23’ü erkekti. Ancak cinsiyet araştırma sonuçlarını etkilemedi. İki cinsiyet de yemek yapmaktan aynı özgüveni duydu ve mental açıdan iyi hissettiklerini belirttiler. Araştırma ekibi, erkeklerin de aynı zevki almasının sonucunda evdeki yemek etkinliklerine daha çok katılmalarını umuyor.

Kaynak
  1. Joanna Rees, Shih Ching Fu, Johnny Lo, Ros Sambell, Joshua R. Lewis, Claus T. Christophersen, Matthew F. Byrne, Robert U. Newton, Siobhan Boyle, Amanda Devine. How a 7-Week Food Literacy Cooking Program Affects Cooking Confidence and Mental Health. Findings of a Quasi-Experimental Controlled Intervention TrialFrontiers in Nutrition, 2022; 9 DOI: 10.3389/fnut.2022.802940

Bir önceki yazımız olan Araştırma: Alkol Tüketiminin Beyne Etkileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here