Ana sayfa Genel Araştırma: Alkol Tüketiminin Beyne Etkileri

Araştırma: Alkol Tüketiminin Beyne Etkileri

63
alkol ve beyin
https://pixabay.com/tr/photos/g%c3%b6zl%c3%bck-i%cc%87%c3%a7mek-alkol-kokteyl-4111357/
Bu içerik, Klinik Psikolog Esra Sarıçamlık tarafından yazılmıştır.

36.000’den fazla kişinin katılımıyla yapılan bir araştırma yapılmıştır. Günde bir ila iki alkol tüketmenin beyinde iki yıl yaşlanmaya eşdeğer değişikliklerle bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur. Beyindeki değişiklikler bilişsel bozukluklarla ilişkili beyin yapısı ve boyutunda değişiklikler olduğunu ortaya koymuştur. Hatta araştırma sonuçlarına göre alkol tüketimi çoğu kişinin normal sayacağı seviyelerde bile (haftada birkaç bira veya kadeh şarap) beyin için riskler taşıyabilir. Pennsylvania Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yönetilen 36.000’den fazla yetişkinden elde edilen verilerin analizinde, hafif ile orta düzeyde alkol tüketiminin genel beyin hacmindeki azalma ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Alkol tüketim seviyesi arttıkça bu ikili arasındaki ilişkinin de güçlendiği ortaya çıkmıştır.

Araştırma Detayları

Belirtilen seviyelerin üstünde alkol tüketimi beyinde gri ve beyaz alanlarda güçlü azalmalar da dahil olmak üzere beyin yapısında değişikliklere neden olmuştur. Buna rağmen yaşlı yetişkinler üzerinde yapılan diğer araştırmalarda orta düzeyde alkol tüketiminin bir etkisi olmayabileceğini, hafif alkol tüketiminin beyne fayda sağlayabileceğini öne sürülmüştür. Ancak daha önceki çalışmalar büyük veri gücünden yoksundu. Çalışmada yarım milyon İngiliz orta yaşlı ve yaşlı genetik ve tıbbi bilgilerini içeren bir veri seti olan UK Biobank kullanılmıştır. Bu kaynaktan elde edilen 36.000’den fazla yetişkinden alınan beynin farklı bölgelerindeki beyaz ve gri madde hacmini görüntülenen MRG’leri olan biyomedikal verileri kullanıldı. Araştırmacılardan Gideon Nave’ göre “ bu veri kümesine sahip olmak, daha güçlü bir merceğe sahip bir mikroskoba veya teleskopa sahip olmak gibi” olarak ifade etmiştir.

Alkol tüketme ile beyin arasındaki olası bağlantıları anlamak için birçok etken kontrol edildi. Çalışma ekibi, boy, yaş, el tercihi, cinsiyet, sigara içme durumu, sosyoekonomik durum, genetik soy, ikamet adresleri gibi birçok etken düşünüldü. Ayrıca beyin hacimleri de düzenlenmiştir. Biobank’taki gönüllü katılımcılar, alkol tüketim düzeylerine yönelik sorulara günde dört veya daha fazla alkol birimine kadar yanıtlamışlardır.

Sıfırdan bir alkol birimine geçmek beyin hacminde pek bir fark yaratmazken, günde bir ila iki veya iki ila üç birime gitmek hem gri hem de beyaz madde de azalma ile ilişkili olduğu görülmüştür. Daviet sonuçların doğrusal olmadığını içtikçe sonuçların da daha da kötüleştiğini belirtti. Etkiye dair bir fikir vermek için araştırmacılar, alkol tüketimiyle bağlantılı beyin boyutundaki küçülmeleri yaşlanmayla meydana gelenlerle karşılaştırdılar. Oluşturulan modellemelere dayanarak, günde tüketilen her bir ilave alkol birimi beyinde daha büyük bir yaşlanma etkisine yansıdı. Sıfırdan günlük ortalama bir birim alkole çıkmak, yarım yıllık yaşlanma ile ilişkilendirilirken, sıfır ile dört içecek arasındaki fark 10 yıldan fazla yaşlanmaydı.

Bu çalışmada araştırmacılar ortalama alkol tüketimine baktı. Ancak günde bir bira içmenin hafta içi hiç içmeyip, hafta sonu yedi bira içmek daha mı iyidir? Hala merak konusunudur.

Gelecek çalışmalar için yaşlandıkça gençleri takip eden yeni boylamsal biyomedikal veri kümeleriyle mümkün olabileceğini, korelasyon yerine nedenselliği daha kesin bir şekilde tespit edebileceklerini ifade etmektedirler.

 

Kaynak
  1. Remi Daviet, Gökhan Aydogan, Kanchana Jagannathan, Nathaniel Spilka, Philipp D. Koellinger, Henry R. Kranzler, Gideon Nave, Reagan R. Wetherill. Associations between alcohol consumption and gray and white matter volumes in the UK BiobankNature Communications, 2022; 13 (1) DOI: 10.1038/s41467-022-28735-5

 

Bir önceki yazımız olan Psikolojik Yıldırma: Mobbing başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here