Ana sayfa Genel Covid-19 Virüsünün Sağlık Çalışanları Üzerindeki Etkileri

Covid-19 Virüsünün Sağlık Çalışanları Üzerindeki Etkileri

364
Covid-19 Virüsünün Sağlık Çalışanları Üzerindeki Etkisi

Covid-19 virüsü son yılların en büyük küresel krizidir. Dünya’daki bütün ülkelere ulaşan bu virüs, nüfusu yüksek ülkeler başta olmak üzere hemen hemen bütün ülkeleri etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Son bir buçuk yıldır insanlık hayatını covid-19 virüsü nedeniyle tümüyle değiştirmek zorunda kaldı. Milyonlarca öğrenci okulunu eve taşıdı, aynı şekilde birçok şirket ofislerini kapatmak zorunda kaldı. Ancak sağlık çalışanları bir buçuk yıldır bu amansız virüse karşı hayatları pahasına savaşmaya devam ediyor. Ancak bu savaş onları derinden etkiledi.

Haziran 2020’de Giardino ve arkadaşları tarafından covid-19’un sağlık çalışanlarına etkilerinin araştırıldığı bir çalışma yapıldı. Çalışma, günlük 60.000 vakanın görüldüğü Arjantin’de yapıldı. 1059 sağlık çalışanı üzerinde yapılan bu çalışmada covid-19 salgının sağlık çalışanlarının psikolojik durumu üzerindeki etkisine bakıldı. Sonuçlar tahmin etmesi güç olmasa da oldukça çarpıcı. Sağlık çalışanlarının;

  • %81’i depresyon
  • %76.5’i anksiyete
  • %85’i uyku sorunları
  • %73’ü insomnia
  • %58.9’u kabus

gibi semptomlar ile mücadele ettiği ortaya çıktı. Özellikle genç sağlık çalışanları ve doktorlar dışında sağlık alanında görev yapan (hasta bakıcı, fizyoterapist vb.) çalışanların bu durumdan daha çok muzdariptir. Üstelik bu çalışma yapıldığında covid-19 sadece 3 aydır hayatımızdaydı. Bugün ise tam bir buçuk yıldır bizimle birlikte. Bir buçuk yıldır sağlık çalışanları her gün bu hastalıkla mücadele etmeye devam ediyor. Her gün üst üste tulumlar ve maskeler takarak mücadelelerini sürdürmeye çalışıyorlar.

Araştırma Sonucu

Bu çalışma, sağlık çalışanlarında görülen genel psikolojik sorunları temel alarak hazırlanmıştır. Depresyon, anksiyete ve uyku kalitesi tek tek ölçülerek bu sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda, sadece 3 aylık Covid-19 mücadelesinin bile sağlık çalışanlarında derin psikolojik sorunlar yarattığı ortaya çıkmıştır. Her geçen gün sağlık çalışanlarının psikolojisi bozulmaktadır. Birçoğunun çalışacak gücü kalmamıştır. Bu nedenle hem sağlık çalışanları hem de kendi iyiliğimiz için uzmanların uyarılarına dikkat etmeliyiz. Bu sayede eski hayatımıza dönebiliriz.

 

Giardino, D. L., Huck-Iriart, C., Riddick, M., & Garay, A. (2020). The endless quarantine: the impact of the COVID-19 outbreak on healthcare workers after three months of mandatory social isolation in Argentina. Sleep Medicine, 76, 16–25. doi:10.1016/j.sleep.2020.09.022

 

Bir önceki yazımız olan Seyirci Etkisi / Bystander Effect başlıklı makalemizde bystander effect, izleyici ve psikolog hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here