Ana sayfa Genel Sosyoekonomik Faktörler Depresyon Tedavisi Sonucunu Etkiliyor

Sosyoekonomik Faktörler Depresyon Tedavisi Sonucunu Etkiliyor

30
https://pixabay.com/tr/photos/adam-bunal%c4%b1ml%c4%b1-oturma-yerde-yas-2734073/

Bu içerik Klinik Psikolog Esra Sarıçamlık tarafından hazırlanmıştır.

Cinsinnati Ünivesitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, daha düşük gelire ve eğitime sahip depresyon tedavisi gören hastalar ve azınlık popülasyona sahip olanlar, tedaviye eşit erişim sağlasalar bile daha kötü tedavi sonuçlarına sahip olma eğilimindedir.

Araştırmacılardan Jeffrey Strawn, önce yapılan araştırmaların, daha düşük gelirli ve daha az eğitimli depresyon tedavisi arayan kişilerin, erişim eksikliği nedeniyle daha kötü sonuçlara sahip olduğu sonucuna varıldığını belirtti. Fakat, sosyoekonomik faktörleri çoğu zaman iç içe oldukları için izole etmenin de zor olduğunu ifade etti.

Araştırma ekibi, CO-MED olarak bilinen ve depresyon tedavisi arayan 655 hastayı içeren çok büyük bir klinik araştırmanın verilerini analiz etti. Randomize çalışmada, tüm hastalar, sağlık sigortası veya gelir nedeniyle herhangi bir farklılık olmaksızın tedaviye aynı erişim hakkına sahipti.

Çalışma Sonuçları

Çalışmada 12 haftalık antidepresan ilaç tedavisinin ardından cinsiyet, yaş ve tedavi türü kontrol edildikten sonra, beyaz olmayan hastaların beyaz hastalara kıyasla %11.3 daha az iyileştiği bulundu. Gelir dağılımının 75. Yüzdelik dilimindeki hastalarla karşılaştırıldığında, geliri 25. Yüzdelik dilimde olan hastalar iyileşmeyi %4.8 oranında azalttı görülmüştür.

Strawn, bulguların henüz başlangıç niteliğinde olduğunu, fakat özellikle üniversite diploması olmayan hastaların üniversite mezunlarına kıyasla %9,6 daha az iyileşme gösterdiğini bulmakla ilgilendi.

Sosyoekonomik koşulların erişim açısında düşünüldüğü, gelir eşitsizliği açısından ve eğitimlerin tüm bunları takip ettiğini, ancak tüm bunların kontrol edilmesinin yanında üniversite diplomasına sahip olmanın önemli bir etkisi olduğunu belirtti. Araştırmacılardan Jeffrey Mills, bireysel faktörlerin sıklıkla ilişkili olduğu için sosyoekonomik faktörlerin kombinasyonun etkisininde incelendiğini söyledi. Beyaz olmayan, diplomasız, işsiz ve geliri yüzde 25’lik dilimde olan hastalar, beyaz, üniversite mezunu ve yüzde 75 gelirli hastalara göre %26 daha az iyileşme göstermiştir. Mills, sonuçların erişim eksikliğinin tedavi sonuçları üzerinde bir etkisi olduğu gerçeğini reddetmediğini, ancak tedavinin etkinliğini analiz ederken bir hastanın ev ortamının dahil edilmesinin önemli olduğu ekledi.

Strawn, diğer araştırmaların, kaynakların kısıtlı olduğu ortamlardaki hastaların daha büyük kronik değişken stresten etkilenebileceğini, yani aralıklı ve tahmin edilmesi zor bir modelde yüksek stresin olabileceğini öne sürmüştür. Diğer çalışmalar, kronik değişken stresin hastalar üzerinde daha istikrarlı olan kronik sürekli strese göre daha kötü bir etkiye sahip olduğunu öne sürmüştür. Ayrıca, “klinik araştırmalarda popülasyonlardaki farklılıklar nedeniyle genellikle yapılmayan bu değişkenler kontrol edilmediğinde, etkisi belirsiz olduğu için etkili bir tedaviyi tespit etmenin kaçırılabileceği belirtti. Yani bu faktörler hesaba katılmadığında tedavi gelişimini potansiyel olarak tehlikeye atılabilmektedir.

 

Kaynak:

Jeffrey A. Mills, Vikram Suresh, Lenisa Chang, Taryn Mayes, Paul E. Croarkin, Madhukar H. Trivedi, Jeffrey R. Strawn. Socioeconomic Predictors of Treatment Outcomes Among Adults With Major Depressive DisorderPsychiatric Services, 2022; DOI: 10.1176/appi.ps.202100559

 

Bir önceki yazımız olan Beden Algısı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here