Ana sayfa Genel Siber Zorbalık Nedir? Siber Zorbalıkla Başa Çıkmak

Siber Zorbalık Nedir? Siber Zorbalıkla Başa Çıkmak

242

Siber zorbalık, dijital teknoloji araçlarıyla bir kişiyi sistematik olarak tehdit etmek, aşağılamak ve kişiliğine zarar vermektir. Zorba, sosyal medya, mesaj gibi araçlarla mağduru devamlı rahatsız eder. Mağdura ait fotoğraflar veya videoları herkesle paylaşırlar. Mağdurun paylaşımları altında mağdura anonim veya kendi kimlikleri ile rahatsız edici yorumlarda bulunurlar. Siber zorbalığın etkisi, internette hiçbir şey silinmediğinden gerçek hayattakine göre çok daha uzundur. Başka zorbalar da konuyu hedef alarak kişiyi rahatsız edebilirler.

Siber Zorbalık Çeşitleri

  • Mağdura karşı kötü bir dil kullanmak, lakaplar takmak
  • Mağdurun özel hayatını ve sırlarını internette paylaşmak
  • Trollemek, kaos ve yalan yaratıp ortalığı karıştırmak
  • Dedikodular uydurarak mağdurun kimliğine zarar vermek
  • Mağduru sürekli rahatsız etmek, mesajlar atmak, mağduru ve çevresini takip etmek

Siber zorbalıkla ilgili şaşırtıcı olan taraf birçoğunun gerçek hayatta bu davranışları göstermemesidir. Hatta bu kişiler, kendi hayatlarında zorbalığa uğrayan kişiler dahi olabilir. Zorbalığı kolaylaştıran en büyük etken, kişinin bunu anonim olarak yapabilmesidir. Birçok insan gerçek hayatta söyleyemeyeceği sözleri internet üzerinden anonim olma rahatlığı ile söylemektedir. Bunun en büyük nedeni ise siber zorbalar sarf ettikleri sözlerin karşısında bir kayıp yaşamayacaklarını bilmeleridir. Örneğin yüz yüze bir zorbalıkta mağdur anında karşılık verebilecekken siber zorbalıkta bu durum pek mümkün değildir. İnternete erişimi olan herkes siber zorbaya dönüşebilir.

Siber Zorbalığa Karşı Neler Yapılabilir?

Öncelikle bir ebeveyn olarak çocuğunuzu bu konu hakkında bilinçlendirin. İnternet kullanım yaşı artık oldukça düşük. Bu nedenle her çocuk yaşadığının zorbalık olduğunu kavrayamayabilir. Çocukları zorbalık hakkında bilgilendirmeli, böyle bir duruma uğradıklarında ise ekran görüntüleri alınmalı ve mesajlar silinmemeli.

Siber zorbalık vakaları en az yüz yüze zorbalık kadar zor ve büyük olabilir. Gerekirse çocuğunuzun okulu ile hatta polislerle iletişime geçilmesi gerekir. Bu konuda ebeveyn olarak yapılması gereken en önemli şey ise çocuğunuza olanların onun hatası olmadığını anlatmaktır.

Peki ya bir yetişkin zorbalığa uğradığında ne yapmalı? Her ne kadar yetişkinler daha kolay başa çıkabilirmiş gibi görülse de siber zorbalık onlar için de zordur. Kişinin kanıtları saklaması gerekir. Siber zorbalar internette rastgele gezinen kişiler çoğunlukla değillerdir. Büyük ihtimalle çevrenizde olan birisi tarafından zorbalığa uğruyorsunuz. Kim olduğunu anlamak bazen mümkündür. Örneğin iş yerinizden biri tarafından zorbalığa uğruyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda İK departmanından yardım alabilirsiniz. Bunun yanında mutlaka bir destek grubunuz olmalı, bu durum sizi etkiliyorsa yakınlarınızla paylaşmalısınız.

 

https://www.verywellmind.com/the-psychology-of-cyberbullying-5086615

Bir önceki yazımız olan Freud Hakkında Bilmediğiniz 8 Gerçek başlıklı makalemizde freud ve psikanaliz hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here