Ana sayfa Genel Google’dan Hastalık Aratmak: Siberkondri

Google’dan Hastalık Aratmak: Siberkondri

172
SİBERKONDRİYA

Siberkondri, kişinin sağlığıyla ilgili abartılı internet araştırmaları yaparak semptomlarını abartma, başına kötü bir hastalık geleceği kaygısına kapılmaktır. Geçmişte hipokondri olarak karşımıza çıkan bu kaygı, bugün siberkondri olarak karşımızda. Hiperkondri, kişinin kendinde hastalık bulma ve hasta olma kaygısıdan doktor doktor gezmesi ile alakalıdır. Siberkondri hastaları ise bu araştırmaları internetten yapar. Bu nedenle daha yaygındır. En ufak bir ağrıda semptomlarınızı Google’dan mı aratıyorsunuz? Aldığınız yanıtlardan tatmin olmuyor, saatlerce ne olabileceğini mi araştırıyorsunuz? O zaman siberkondri ile karşı karşıya olabilirsiniz.

İnternetten araştırma yapmak, vücudunuzda olan bitene kulak vermek elbette kötü bir özellik değildir. Araştırmalar, ABD vatandaşlarının %70’nin sağlıkları hakkında internetten bilgi edindiğini ve fayda sağladığını bulmuştur. Ancak bir kısım aramalardan sonra rahatlarken, diğer kısım büyük kaygıya kapılmaktadır.

Kimler Siberkondri Yaşar?

Özellikle depresyon ve anksiyete problemleri olanlarda daha çok görülüyor. Ancak sevdiği birini kaybeden insanlarda sağlıkla ilgili takıntı ve araştırma yapma dürtüsü çok fazla artıyor. Bu nedenle yakınlarını kaybedenler de risk altındadır. Ek olarak, ilk bebeklerini doğuran ebeveynler de bebek hakkında çok sık araştırma yaparak bu kaygıya kapılabiliyorlar.

Siberkondri, Sağlığı Nasıl Etkiler?

Siberkondrinin sebep olduğu yüksek kaygı ve stres, sizi gerçekten hasta edebilir. Bir bakıma kehanet kendini gerçekleştirir, muhtemel hastalık ararken gerçekten hasta olabilirsiniz. Sadece bedensel ve zihinsel değil, sosyal olarak da hayatı etkiler. Aile ve arkadaş çevreniz, bu durumdan rahatsız olabilir bu da ilişkilerinizin negatif etkilenmesine sebep olur. Ayrıca, bu hastalık nedeniyle internetten iyileştireceğine inandığınız birçok ilacı veya takviyeyi satın alarak, finansal olarak kendinize zarar verme olasılığı da vardır.

Nasıl Korunabilirim?

Öncelikle güvenli kaynaklardan bilgi almak çok önemlidir. İnternette güvenilmeyecek çok sayıda kaynak vardır. İnsanların kendi yorumlarını yaptığı forumlar yerine profesyonel sağlık sayfalarından bilgi alınmalıdır.

Düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek, vücudunuzun sağlıklı olduğundan emin olmanın en güvenli yoludur. İnternet bilgileri ve çözümleri ile değil, doktor güvencesi ile hareket etmek her zaman daha doğrudur.

Herhangi bir sorun hissettiğinizde, bu sorunu internetten aratmak yerine en yakın zamanda doktora giderek, kafanızdaki soru işaretlerini daha sağlıklı bir şekilde gidermek önemlidir.

https://www.goodtherapy.org/blog/psychpedia/cyberchondria

Bir önceki yazımız olan Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here