Ana sayfa Genel Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları

Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları

343

Freud ailesinden çıkan psikolog sadece Sigmund ile sınırlı değil, kızı Anna da babasının yolundan giderek psikolojiye katkı sağlayan bilim insanlarından biridir. Anna Freud 3 Aralık 1895 yılında Viyana’da dünyaya geldi. Sigmund Freud’un en küçük çocuğu olan Anna, babasıyla çok yakındı ve aralarında özel bir bağ vardı. Annesiyle ve kardeşleriyle geçinemiyordu. Eğitiminin büyük bir kısmını babasından ve babasının yanındaki bilim insanlarından aldı. Babasının gölgesinden çıkmayı başararak dünyaca tanınmış ünlü bir psikanalizci oldu. Onun en önemli çalışması ise çocuk psikanalizi ile ilgili yaptığı çalışmalardır. Babasının çalışması olan savunma mekanizmaları ile ilgili de birçok çalışma yaptı ve The Ego and the Mechanism of Defense kitabını yazdı. Çocuk psikanalizi, savunma mekanizmalarının yanı sıra ego kavramı ile ilgili yaptığı çalışmalar da psikoloji dünyasına büyük katkılar sağladı. Reddetme, bastırma gibi savunma mekanizmalarında sıkça kullanılan terimleri günlük hayata kattı.

Anna Freud ’un Kariyeri

Anna Freud, eğitimini bitirdikten sonra bir ilkokulda çalışmaya başladı. Burada çalışması çocuk psikanalizi ile ilgili çalışmalarının temelini attı. Her ne kadar yüksek öğrenim görmemiş olsa da çalışmaları psikoloji alanında öncü çalışmalardır. 1923 yılında Viyana’da çocuk psikanalizi pratiklerine başladı. Daha sonra Viyana Psikanalitik Topluluğunun başkanlığını yaptı. Babasının yanında, Erik Erikson’ın çalışmalarından da etkilendi. 1941 yılında ise Nazi tarafından sorguya çekildi ve tehdit edildi. Bundan dolayı Anna Freud, babası ile Londra’ya gitmek zorunda kaldı. Londra’da çalışmalarını hız kesmenden devam ettirdi. Hem hastane hem de kimsesiz çocuklara bakan bir klinikte çalışmalarını sürdürdü.

Yaşadıkları onu üretmekten hiç alıkoymadı. Young Children in Wartime (Savaş Zamanında Küçük Çocuklar), Infants Without Families (Kimsesiz Bebekler) ve War and Children (Savaş ve Çocuklar) isimli kitaplarını yaşadıkları ve çalışmalarının sonucu olarak yazdı. Onun çalışmaları çocuk psikolojisinin anlaşılmasında psikoloji dünyasına büyük katkı sağladı. Ayrıca çocuklara uygulanmak üzere farklı teknikler geliştirdi. 1952 yılında Hampstead Çocuk Kliniğini kurarak ölümüne dek çalışmalarına devam etti. 1982 yılında Londra’da hayatını kaybetti. Bugün hala psikolojiye katkı sağlayan en önemli bilim insanlarından biri olarak kabul edilir.

https://www.verywellmind.com/anna-freud-biography-1895-1982-2795536

Bir önceki yazımız olan Şizofreni Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here