Ana sayfa Genel Göze Uyku Girmeme Hali: İnsomnia

Göze Uyku Girmeme Hali: İnsomnia

74
insomnia
https://pixabay.com/tr/photos/arka-fon-beyaz-kahverengi-yatak-4471210/
Bu içerik Klinik Psikolog Esra Sarıçamlık tarafından hazırlanmıştır.

İnsomnia kişinin uykuya dalmasını engelleyen veya uyumamasına neden olan zaman zaman uykunun bölünmesine de neden olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler uyandığında kendini yorgun hisseder, enerji seviyesinde ciddi düşüşler görülebilir. Bu durum günlük işlerini olumsuz etkilemeye başlar. Yapılan çalışmalarda bu rahatsızlık kadınlarda daha fazla görülmüştür. Pek çok sebeple ortaya çıkabilir; ilaç kullanımı, duygusal veya fiziksel rahatsızlıklar, ortamda bulunan ses veya ışık, depresyon, kronik stres ve psikolojik sorunlar olmak üzere pek çok etken olabilir. Kaygı bozukluğuna yol açan pek çok psikolojik hastalık neden olabilir. İş, okul ya da aile hayatında karşılaşılan problemler, ölüm, yaralanmalar, boşanma gibi kaygıya sebep olacak pek çok şey insomnia’ya neden olabilir. Yeterince uyku alamama durumunda kişide çeşitli sağlık problemleri baş göstermeye başlar.

Zaman zaman herkeste uykuya dalışta veya sürdürmede zorluklar görülebilir. Bu durumun rahatsızlık olarak adlandırılması için uzun zamandır bu durumların yaşanması ve bu durumun günlük hayatını etkilemeye başlaması gerekir. Uyku bireyin enerjisini şarj ettiği, dinlendiği bir zaman dilimidir. Bu sürede birey yeteri kadar dinlemezse işlevselliği de bozulacaktır. Yeteri kadar uyunmadığı zaman gün içerisinde uyuklamalar, konsantrasyonda bozulmalar, stres, kaygı, hafızada sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Neler Yapılabilir?

Son dönemlerde uykuyla ilgili zorluklar yaşıyorsanız; uyku düzeninizle ilgili notlar almak, uykusuzluğunuzun nedenlerini belirlemek, sizi endişelendiren şeylerin farkına varmak uykusuzluğun nedenini saptamak açısından çok önemlidir. Gevşeme egzersizleri yapmak, burundan derin nefes almak ve nefes verirken mideniz genişleyecek ve nefes verirken daralacak şekilde nefes vermek, yatma zamanı konusunda belli bir rutini belirlemek, her gün aynı saatte yatağa gitmek, uykuya geçiş sırasında belli bir ritüel yaratmak uykuya geçiş öncesi sizi rahatlatacaktır. Gündüz egzersiz yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi ve vücuttaki kan akışınızı düzenlemeye yardımcı olur. Yatmadan önce ağır yemekler kaçınmak uyku hijyeni açısından son derece önemlidir. Gün içerisinde yapılan kısa uykular gece uykuya geçişinizi zorlaştıracağı gibi gündüz uyku halini de artırır. Bu noktalara dikkat etmek uykuya geçişlerinizi kolaylaştırabilir eğer bu sorunlar devam ederse ilgili uzmanla görüşmek kişi için faydalı olacaktır.

 

Kaynak:
  1. Insomnia, Psych News Daily.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Uyum Sorunları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here