Ana sayfa Genel Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir?

630
https://pixabay.com/tr/photos/anksiyete-korku-stres-duygu-ah%C5%9Fap-2019928/

Anksiyete bozuklukları; genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu, panik bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), sosyal fobi ve basit fobiler gibi bir dizi ruhsal bozukluğu içerisinde barındırır. Bununla birlikte anksiyete bozuklukları, ayrı ayrı psikiyatrik ilaçlar ve psikoterapi ile ya da ikisinin kombinasyonu ile tedavi edilebilmektedir.

Endişe ve stres çoğu insanın günlük hayatının bir parçası olmuştur. Ancak, sadece endişe veya stres yaşamak, profesyonel yardım almanız gerektiği veya bir kaygı probleminiz olduğu anlamına gelmez. Aslında endişe tehlikeli veya zor bir durum için önemli ve bazen de gerekli bir uyarı sinyalidir. Endişe olmadan, hayatımızda karşılaştığımız zorlukları önceden tahmin etmenin ve onlar için hazırlık yapmanın hiçbir yolu olmazdı.

Anksiyete, ancak semptomlar kronikleştiğinde ve günlük hayatımıza ve işlevselliğimize müdahale ettiğinde bir problem haline gelir. Kronik ve yaygın anksiyeteden muzdarip insanlar genellikle aşağıdaki belirtileri bildirir:

 • Kas gerginliği
 • Fiziksel zayıflık
 • Zayıf hafıza
 • Terli eller
 • Korku veya karışıklık
 • Rahatlayamama
 • Sürekli endişe
 • Nefes darlığı
 • Çarpıntı
 • Üzgün ​​mide
 • Zayıf konsantrasyon

Bu semptomlar, bireylerin aşırı rahatsız edici, kontrol dışı veya çaresiz hissetmelerine neden olacak kadar şiddetli ve sık sık meydana geldiğinde, genellikle bir kaygı bozukluğunun işareti olabilmektedir. Anksiyete bozuklukları gelecekteki bir tehdidin öngörüsünü paylaşır, ancak korku veya kaçınma davranışına neden olan durumlar veya nesneler bakımından farklılık gösterir. Farklı tipteki anksiyete bozuklukları, aynı zamanda kendilerine özgü birbirinden farklı, hatalı düşünce türlerine de sahiptir. En sık görülen anksiyete bozukluğu türü, yılan, kedi veya köpek gibi canlıları veya yüksek bir yerde bulunmayı içeren “özgül/basit fobiler” olarak adlandırılan bozukluktur.

Anksiyete Belirtileri

Çoğu insan, yaşamlarının bir noktasında kaygı bozuklukları ile ilişkili semptomlar yaşamıştır. Bu tür hisler; nefes darlığı, kalp atışlarının belirgin bir sebep olmadan hızlanması , baş dönmesi ya da mide bulantısı, terleme gibidir. Genellikle ani başlangıçlı ve çabuk sönen semptomlardır. Fakat belirtilerin zamanla şiddet ve sıklığı arttıkça bir anksiyete bozukluğuna dönüştüğünün bir işareti olabilir.

Anksiyete Tedavisi

Anksiyete tedavisi, çoğu insan için, psikoterapi ve ilaç kullanımına odaklanan iki yönlü bir planla gerçekleşmektedir. Ancak son zamanlar yapılan çalışmalara göre çoğu anksiyete türü yalnızca psikoterapi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bununla birlikte bilişsel ve davranışsal tekniklerin çok etkili olduğu görülmüştür. İlaç tedavisinin etkisi hızlı ancak kısa ömürlüdür. 

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here