Ana sayfa Genel Hafif Fiziksel Aktivite Bile Hafızayı İyileştiriyor

Hafif Fiziksel Aktivite Bile Hafızayı İyileştiriyor

48
https://pixabay.com/tr/photos/yoga-asana-poz-hatha-kad%c4%b1n-k%c4%b1z-2959226/
Bu içerik, Klinik Psikolog Esra Sarıçamlık tarafından hazırlanmıştır.

Yapılan araştırmaya göre, 36 sağlıklı genç yetişkin üzerinde yapılan çalışmada, 10 dakikalık hafif fiziksel aktivite bile önemli bilişsel faydalar sağlayabileceğini keşfedilmiş. Çalışma sırasında yüksek çözünürlüklü fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme kullanılmıştır. Fiziksel aktivite seanslarından kısa bir süre sonra deneklerin beyinlerini inceledi ve hipokampal alan ile ayrıntılı hafıza işlemeyle bağlantılı kortikal alanlar arasında daha iyi bağlantı olduğu görülmüştür.

Araştırma Detayları

California Üniversitesi nörobiyoloji ve davranış araştırmacısı Prof. Michael Yassa hipokampus yeni anıların oluşması için kritik bir öneme sahip olduğu, beynin yaşlandıkça bozulan ilk bölgelerinden biri olduğu ve Alzheimer hastalığında bu bozulma çok daha şiddetli olduğunu belirtti. Buna ek olarak sinirbilimciler, artan bağlantı seviyesinin hatırlamayı geliştirebileceğini öngörmektedir. Prof. Yassa’ya göre daha önceki yapılan çalışmalar egzersizin hafıza bölgelerinde yeni beyin hücrelerinin oluşumunu teşvik ederken yeni yapılan çalışmaların daha acil olduğunu ifade etti. Yeni çalışma hafıza için beynin hafıza ve dikkat bölümleri arasında güçlendirilmiş iletişim daha önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Çalışmada hedeflenen yeni hücrelerin olmadığı ancak bu 10 dakikalık egzersiz periyotlarının hemen ardından sonucun görüldüğünü belirtildi.

Gün boyunca kısa yürüyüş molaları bile hafıza ve bilişi iyileştirmede önemli etkilere sahip olabilir. Prof. Yassa ve meslektaşları yaşa bağlı zihinsel bozulma riski daha yüksek olan yaşlı yetişkinleri test ederek ve düzenli, kısa, hafif egzersiz yapılıp yapılmadığını görmek için uzun vadeli müdahaleler yaparak bu araştırmanın geliştirilebileceğini, birkaç hafta veya ay boyunca her gün, bu konularda beynin yapısı ve işlevi üzerinde olumlu bir etkisinin olabileceği belirtildi.

Yaş ilerledikçe beyindeki bilişsel gerilemeyi önlemek yaşlılar için en iyi sonucu veren egzersiz reçetesini anlamanın çok önemli bir anlamı vardır.

 

Kaynak:

Kazuya Suwabe, Kyeongho Byun, Kazuki Hyodo, Zachariah M. Reagh, Jared M. Roberts, Akira Matsushita, Kousaku Saotome, Genta Ochi, Takemune Fukuie, Kenji Suzuki, Yoshiyuki Sankai, Michael A. Yassa, Hideaki Soya. Rapid stimulation of human dentate gyrus function with acute mild exerciseProceedings of the National Academy of Sciences, 2018; 201805668 DOI: 10.1073/pnas.1805668115

 

 

Bir önceki yazımız olan Aşırı Düşünmeyi Durdurma ve Stresi Azaltmanın 7 Adımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here