Ana sayfa Genel Herkesin Merak Ettiği Soru : Dikkat Ediyor musunuz?

Herkesin Merak Ettiği Soru : Dikkat Ediyor musunuz?

76
https://pixabay.com/tr/illustrations/yapay-zeka-beyin-d%c3%bc%c5%9f%c3%bcnmek-kontrol-3382507/
Bu içerik, Klinik Psikolog Esra Sarıçamlık tarafından hazırlanmıştır.

Yale’de bulunan Marvin Chun’un laboratuvarı, dikkat ile ilgili çeşitli görevleri yerine getiren 92 kişiden toplanan bir fMRI verisi modelini kullanarak, bu bireylerin yalnızca beyin taramaları baz alınarak görevelerde ne kadar iyi performans göstereceklerini başarılı şekilde tahmin ettiği görülmüştür. Yapılan çalışma Nature Human Behavior dergisinde yayınlandı.

Araştırmcaılardan Psikoloji Profosörü olan Chun dikkati spor, okul iş ve hatta mutluluk için çok temel bir beceri olduğunu ifade etti. Ayrıca bugün gelinen nokta da insanları bir tarayıcıya yerleştirebilir ve bir bireyin diğer insanlara göre dikkat görevlerini ne kadar iyi yapacağını gösteren bir puan alınabilir.

Dikkatin pek çok boyutu vardır. Dikkati sürdürme, dikkati dağıldığında odağı koruma ve gelecek işleri işeyen bellekte saklama kapasitesi de dahil olmak üzere birçok boyutu vardır. Yeni çalışma için, Chun ve Yale Üniversitesi’nden Kwangsun Ray Yoo liderliğindeki araştırma ekibi, sürekli odaklanma egzersizleri gibi pek çok dikkatle ilgili görevleri gerçekleştirirken bireylerin taramalarından alınan veriler süzülerek daha sonraki bilgilerin aktivite kalıplarıyla ilişkilendirildi. Farklı beyin bölgeleri arasında daha hassas hesaplama modeli oluşturuldu bu da bireyin beyin dinlenirken bile dikkatle ilgili bir görevde ne kadar iyi performans göstereceğini tahmin edebilir.

Araştırmacılardan Chun, beynin tıpkı kalp gibi çalıştığını, yapılacak olanın bu karmaşık kalıpları alıp beynin dikkat etme becerisinin izini oluşturulması için verilerin analiz edilmesi gerektiği olduğunu ifade etti. Elde edilen verilerin DEHB’yi teşhis etmeye yardımcı olabileceği ve bireyin kendi odağını iyileştirmeye yardımcı olmak için sinirsel geri bildirim olarak kullanılabileceğini ifade etmişlerdir.

Çalışmanın temelleri Chicago Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Monica Rosenberg tarafından yürütülen öncü çalışmalara dayanmaktadır.

 

Kaynak:

 

  1. Kwangsun Yoo, Monica D. Rosenberg, Young Hye Kwon, Qi Lin, Emily W. Avery, Dustin Sheinost, R. Todd Constable, Marvin M. Chun. A brain-based general measure of attentionNature Human Behaviour, 2022; DOI: 10.1038/s41562-022-01301-1

Yale University. “Attention! Brain scans can tell if you are paying it.” ScienceDaily. ScienceDaily, 3 March 2022. <www.sciencedaily.com/releases/2022/03/220303112243.htm>.

 

 

Bir önceki yazımız olan Sol Beyin Asimetrisinin Okuma Yeteneği ile İlişkisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here