Ana sayfa Genel Kararsızlıkla Nasıl Başa Çıkacaksınız?

Kararsızlıkla Nasıl Başa Çıkacaksınız?

534
https://pixabay.com/tr/illustrations/karar-verme-y%C3%B6n-kariyer-se%C3%A7im-3566980

Kararsızlık hayatınızın birçok alanını etkiliyorsa, hem kendi günlük işlevselliğinizi hem de diğerleri ile olan ilişkilerinizi bozuyorsa artık müdahale etme zamanınız gelmiş demektir.

Peki nasıl? Kararsızlık ile nasıl başa çıkacaksınız?

Aşağıda size yardımcı olabilecek birkaç taktik yer alıyor:

1. Seçimlerinizin sonuçları hakkında çok fazla düşünmeyi bırakın.

Belirsizlik herkes için korkutucudur, ancak üzerine ne kadar düşünürseniz düşünün, olaylar tamamen sizin istediğiniz gibi gerçekleşmeyecektir. Öncelikle bunu kabullenmeniz gerekir. Her şeyi kontrol etmeniz mümkün değildir. Bu nedenle vereceğiniz kararların sonuçları hakkında çok fazla düşünerek kendinizi yıpratmayın.

2. Tamamen dürtüsel karar vermeyin.

Bazen kararsızlık o kadar bezdirici bir hal alır ki, bir an önce karar verebilmek için dürtüsel olarak seçim yaparız. Evet hızlı şekilde karar vermek güzeldir ve bazen kararsız kalmaktan daha faydalıdır. Ancak dürtüsel verilen kararlar genellikle yanlış kararlar olmaya eğilimlidir. Bir an önce karar vermeye çalışmak yerine üzerine biraz düşünmeniz faydalı olacaktır.

3. Sizi korkutan yolu seçin.

İki seçenek arasında olup, en iyi bildiğini, en garanti seçeneği seçen insanlar genellikle kendilerine güven sorunu yaşayan insanlardır. Kendinizi bu şekilde geliştiremezsiniz. İki seçenekten biri sizi korkutuyorsa, korktuğunuzu onu seçin, kendinizi zorlayın ve gelişmeye çalışın.

4. Mantığınız ve istekleriniz arasında denge oluşturmaya çalışın.

Sıra kendinizle ilgili karar vermeye geldiğinde bazen mantığınız ve arzunuz farklı şeyler söylüyor olabilir. Bu gibi durumlarda kararsızlığa sürüklenmek yerine ikisini bağdaştırmaya, bir ortak yol bulmaya çalışın. Evet kalbinizi takip edin ama bırakın beyniniz de sizinle gelsin.

5. Daha önce vermiş olduğunuz iyi kararları düşünün.

Vereceğiniz kararların sonuçlarının kötü olacağını düşündüğünüz ve korktuğunuz zamanlarda, daha önce vermiş olduğunuz ve iyi şeylere yol açan kararlarınızı düşünün. Aslında doğru kararları verebiliyor olduğunuzu hatırlamak, özgüveninizi yerine getirecektir.

6. İleride size daha fazla seçenek sunacak olan yolu seçin.

Kendinizi hali hazırda bildikleriniz ve güvendikleriniz ile sınırlamayın. Farklı seçeneklere açık olun. Eğer iki seçeneğin biri ileride size daha fazla esneklik sağlayacaksa onu seçin. Bu ilk başta size stresli bir yol gibi gelebilir, ama inanın uzun vadede sizin kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

7. Yazı-tura oynayın.

Bazen istediğiniz şey nettir, ancak bunu bir türlü fark edemezsiniz. Yazı tura tam da bunu anlamanızı sağlayacaktır. Arasında kaldığınız iki seçeneği yazı ve tura olarak belirleyin ve parayı atın. Bir seçenek çıktığında nasıl tepki verdiniz? Sevindiniz mi yoksa üzüldünüz mü? Gerçekten hangi seçeneği istediğinizi anlamanız için iyi bir fırsat olacaktır.

 

 

Kaynak

https://www.psychologytoday.com/us/blog/your-emotional-meter/201711/7-tips-how-kick-the-habit-indecisiveness

Bir önceki yazımız olan Neden kararsızlık yaşarız? başlıklı makalemizde karar verememek, karar verme güçlüğü ve kararsızlık hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here