Ana sayfa Genel İş Yerlerinde Çeşitlilik – Diversity

İş Yerlerinde Çeşitlilik – Diversity

335
https://pixabay.com/tr/photos/ka%C4%9F%C4%B1t-i%C5%9F-maliye-belge-ofis-hava-3309829/https://pixabay.com/tr/photos/ka%C4%9F%C4%B1t-i%C5%9F-maliye-belge-ofis-hava-3309829/

Şirketlerin globalleşmesi, her milletten insana hizmet vermeye başlamasıyla şirketler işyerlerindeki çalışan profilini ele almaya başladı. Özellikle büyük şirketler bir eleman alırken, kişinin kalifiyesinin yanı sıra kişinin cinsiyetini, ırkı gibi etmenleri ayrım yapmadan göz önünde bulundurmaya başladılar. Örneğin ScienceDaily’nin yaptığı araştırmada, birçok ırktan insan olan şirketlerin, olmayanlara göre 15 kat daha fazla başarılı satış yaptığını ortaya koydu. İş yerlerinde çeşitlilik, firmalara birçok avantaj sağlıyor.

Farklı milletlerden, ırklardan, yaş gruplarından insanları aynı işyerinde buluşturmanın faydaları nelerdir? Yani iş yerlerinde çeşitlilik, ne fayda sağlar?

Fikirlerinizi Arttırın

Birçok milletten, cinsiyetten, ırktan insanlarla çalışmak, binlerce farklı kökenden ve beyinden oluşan bir takımla çalışmak demek. İşyerindeki insan grupları ne kadar kısıtlı bir gruptan gelirse, fikirler de bir süre sonra kısır döngüye girecektir. Fakat birçok farklı arka planlı insanla çalışmak daima taze fikirlerle dolu bir işyeri ortamı sağlayacaktır.

Firmanızın İtibarını Arttırın ve Adaylara Güven Verin

Birçok ülkede birçok insan, ırkından, dininden veya engelinden dolayı iş görüşmelerine giderken çekiniyor. Hatta hiç iş aramamayı tercih ediyor. Bu nedenle parlak beyinler yok olup gidiyor. Eğer firma eşitlikçi ve ayrım yapmadan, şeffaf bir işe alım süreci gerçekleştirirse bu hem adayları rahatlatır hem de firmanın saygınlığını arttırır.

Müşterileri daha rahat anlayın

Örneğin ABD’de üretilen ve yok satan bir ürününüz var. Bu ürünle Türkiye pazarına açılmayı denediniz fakat burada ABD’deki başarıyı yakalayamadınız. Bunun nedeni ne olabilir? Eğer firmanızda bir Türk çalışan varsa, size bu ürünün Türkiye’de tutmama nedenlerini açıklar. Çünkü bazen sorun ürün değil, sosyolojiktir. Bu nedenle bir şirket ne kadar büyükse, birçok milletten insanla beraber çalışması o şirket için bir fırsattır.

Çalışanların kuruma bağlılığını arttırın

Bir çalışan o kurumda değerli hissettikçe, maddiyat dışında motivasyonları oldukça mutlu olur. Bu da kuruma olan bağlılığı arttırır. Bu bağlılık çalışanın verimini artıracak, aynı zamanda çalışan için emek harcayan kuruma fayda sağlayacaktır.

 

https://www.giveagradago.com/news/2020/12/what-is-diversity-in-the-workplace/424  https://www.sciencedaily.com/releases/2009/03/090331091252.htm

https://www.digitalhrtech.com/wp-content/uploads/2019/09/Diversity-.png

Bir önceki yazımız olan Sanat Terapisi ve Çeşitleri başlıklı makalemizde sanat terapisi, sanat terapisi çeşitleri ve sanatla kendini ifade etme hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here