Ana sayfa Genel İş Yerlerinde Çeşitlilik

İş Yerlerinde Çeşitlilik

10

Dünyanın küçülmesi, şirketlerin globalleşmesi, her milletten insana hizmet vermeye başlamasıyla işyerlerindeki çalışan profili de ele alınmaya başlandı. Özellikle büyük şirketler bir eleman alırken, kişinin kalifiyesinin yanı sıra kişinin cinsiyetini, ırkını, yaşı gibi etmenleri de ayrım yapmadan göz önünde bulundurmaya başladılar. Örneğin ScienceDaily’nin yaptığı bir araştırma, ırksal olarak insan çeşitliliği fazla olan işyerlerinin, olmayanlara göre satışlarda 15 kat daha fazla başarılı satışlar yaptığını ortaya koydu.

Farklı milletlerden, ırklardan, yaş gruplarından insanları aynı işyerinde buluşturmanın faydaları nelerdir?

Fikirlerinizi Arttırın

Birçok milletten, cinsiyetten, ırktan insanlarla çalışmak, binlerce farklı kökenden ve beyinden oluşan bir takımla çalışmak demek. İşyerindeki insan grupları ne kadar kısıtlı bir gruptan gelirse, fikirler de bir süre sonra kısır döngüye girecektir. Fakat birçok farklı arka planlı insanla çalışmak daima taze fikirlerle dolu bir işyeri ortamı sağlayacaktır.

Firmanızın İtibarını Arttırın ve Adaylara Güven Verin

Birçok ülkede birçok insan, ırkından, dininden veya engelinden dolayı iş görüşmelerine giderken çekiniyor veya hiç iş aramamayı tercih ediyor. Bu nedenle parlak beyinler yok olup gidebiliyor. Eğer firma eşitlikçi ve ayrım yapmadan, şeffaf bir işe alım süreci gerçekleştirirse bu hem adayları rahatlatır hem de firmanın saygınlığını arttırır.

Müşterileri daha rahat anlayın

Örneğin ABD’de üretilen ve yok satan bir ürününüz var. Bu ürünle Türkiye pazarına açılmayı denediniz fakat burada ABD’deki başarıyı yakalayamadınız. Bunun nedeni ne olabilir? Eğer firmanızda bir Türk çalışan varsa, size bu ürünün Türkiye’de tutmama nedenlerini açıklayabilir. Çünkü bazen sorun üründe değil, sosyolojiktir. Bu nedenle bir şirket ne kadar büyükse, birçok milletten insanla beraber çalışması o şirket için bir fırsattır.

Çalışanların kuruma bağlılığını arttırın

Bir çalışan o kurumda değerli hissettikçe, maddiyat dışında motivasyonları oldukça mutlu olacak ve kuruma bağlılığı artacaktır. Bu bağlılık çalışanın verimini artıracak, aynı zamanda çalışan için emek harcayan kuruma fayda sağlayacaktır.

 

https://www.giveagradago.com/news/2020/12/what-is-diversity-in-the-workplace/424  https://www.sciencedaily.com/releases/2009/03/090331091252.htm

https://www.digitalhrtech.com/wp-content/uploads/2019/09/Diversity-.png

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here