Ana sayfa Genel Adli Psikolog Kimdir? Ne İş yapar?

Adli Psikolog Kimdir? Ne İş yapar?

10

Adli Psikolog Kimdir?

Adli psikoloji, yasaların insanlar üzerindeki etkisini inceleyen; hukuk, kriminoloji, psikoloji gibi alanların kesiştiği interdisipliner bir bilim dalıdır. Adli psikologlar hem mağdurla hem sanıkla görüşmeler yapar, bilimsel ölçme ve değerlendirme araçlarını kullanır. Bu görüşmeler, taraflardan birinin psikolojik durumunun dava sürecini etkileyebileceği noktalarda gerçekleştirilir. Klinik bir görüşmeden farklı olarak, bu görüşmeler mahkeme tarafından talep edildiği için zorunlu olarak yapılır ve rapor mahkemede kullanılmak durumundadır. Klinik ortamda koşulsuz ve şartsız kabul esasken, adli bir görüşmede ise her zaman tarafın gerçeği söyleyip söylemediği konusuna şüphe ile yaklaşılır. Çünkü karşı taraftan gelebilecek bir manipülasyon adaletin sağlanmamasına sebep olabilir.

Türkiye’de adli psikolog olmak için psikoloji, pdr gibi alanlarda lisans mezunu olmak ve KPSS ile açılan pozisyonlara atanmak gerekiyor.  Genel olarak aile ve ceza mahkemelerinde, cezaevlerinde ve adliyelerde çalışıyorlar. Doğrudan adli psikoloji üzerine bir yüksek lisans programı bulunmuyor fakat Ankara ve İstanbul Üniversitesinde Adli Bilimler adı altında yüksek lisans ve doktora programları bulunuyor.

Adli Psikolog Ne İş Yapar?

Adli psikologlar, mağdurla görüşür, cinsel istismar ve çocuk ihmali gibi durumlarda görüşmeler yapar, ev ziyaretleri gerçekleştirir, denetimli serbestlik biriminde çalışır, evlat edinme durumlarında, boşanma davalarında görev alır ve cezai ehliyeti belirlemek için sanıklarla görüşmeler yapar. Bu görüşmeler resmi rapora dönüştürülerek mahkeme heyetine sunar. Adli psikologlar kişilere terapi yapmazlar, kişinin durumu hakkında genel bir rapor oluştururlar.

 

 

https://www.yorulmazmedikolegal.com/adli-psikoloji-nedir/

https://www.legalbites.in/forensic-psychology-prison/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here