Ana sayfa Genel Adli Psikolog Kimdir? Ne İş yapar?

Adli Psikolog Kimdir? Ne İş yapar?

253
https://pixabay.com/tr/photos/tokmak-a%C3%A7%C4%B1k-art%C4%B1rma-hukuk-%C3%A7eki%C3%A7-2492011/

Adli Psikolog Kimdir?

Adli psikoloji, yasaların insanlar üzerindeki etkisini inceleyen; hukuk, kriminoloji, psikoloji gibi alanların kesiştiği interdisipliner bir bilim dalıdır. Adli psikologlar hem mağdurla hem sanıkla görüşmeler yapar, bilimsel ölçme ve değerlendirme araçlarını kullanır. Bu görüşmeler, taraflardan birinin psikolojik durumunun dava sürecini etkileyebileceği noktalarda gerçekleştirilir. Klinik bir görüşmeden farklı olarak, görüşmeler mahkeme tarafından talep edildiği için zorunlu olarak yapılır. Rapor, mahkemede kullanılmak zorundadır. Klinik ortamda koşulsuz ve şartsız kabul esasken, adli bir görüşmede ise her zaman tarafın gerçeği söyleyip söylemediği konusuna şüphe ile yaklaşmak gerekir. Çünkü karşı taraftan gelebilecek bir manipülasyon adaletin sağlanmamasına sebep olur. Hatta mahkemenin gidişatını tamamen değiştirir.

Türkiye’de adli psikolog olmak için psikoloji, PDR gibi alanlarda lisans mezunu olmak ve KPSS ile açılan pozisyonlara atanmak gerekiyor. Genel olarak aile ve ceza mahkemelerinde, cezaevlerinde ve adliyelerde çalışıyorlar. Doğrudan adli psikoloji üzerine bir yüksek lisans programı bulunmuyor. Ancak, Ankara ve İstanbul Üniversitesinde Adli Bilimler adı altında yüksek lisans ve doktora programları mevcut.

Adli Psikolog Ne İş Yapar?

Mağdurla görüşür, cinsel istismar ve çocuk ihmali gibi durumlarda görüşmeler yapar. Ev ziyaretleri gerçekleştirir, denetimli serbestlik biriminde çalışır. Evlat edinme işlemlerinde, boşanma davalarında görev alır. Son olarak cezai ehliyeti belirlemek için sanıklarla görüşmeler yapar. Bu görüşmeler resmi rapora dönüştürülerek mahkeme heyetine sunar. Adli psikolog kişilere terapi yapmaz, kişinin durumu hakkında genel bir rapor oluşturur.

 

 

https://www.yorulmazmedikolegal.com/adli-psikoloji-nedir/

https://www.legalbites.in/forensic-psychology-prison/

Bir önceki yazımız olan İş Yerlerinde Çeşitlilik - Diversity başlıklı makalemizde iş yerlerinde çeşitlilik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here