Ana sayfa Genel Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğuna Dair 6 Mit

Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğuna Dair 6 Mit

233

Borderline kişilik bozukluğu, toplumun geneli ve hatta bazı sağlık çalışanları tarafından yanlış anlaşılan ve popüler kültürde yanlış kullanılan bir kişilik bozukluğudur. Borderline kişilik bozukluğu ile ilgili toplum içerisinde yanlış birçok kanı yer almaktadır. Bunlardan altısı aşağıda verilmiştir:

1. Borderline kişilik bozukluğuna sahip kişilerin hepsi kadındır

Bu inanç özellikle zararlıdır. Çünkü erkeklerde doğru tanının koyulamamasına ve cinsiyete özgü etiketlemelere yol açar. Borderline kişilik bozukluğu kadınlarda daha sık rastlanmaktadır, ancak erkeklerde de görülebilmektedir. Ancak bunun sebebinin kadınların daha çok borderline semptom göstermesi mi yoksa erkeklerin posttravmatik stres bozukluğu ya da depresyon gibi diğer tanılara yönlendirilmesi mi olduğu netlik kazanmamıştır.

2. Borderline tedavi edilemez

Borderline kişilik bozukluğu tanısı almış olmak, hayat boyu bu semptomlarla yaşamak anlamına gelmemektedir. Bilinen terapilerin yanı sıra özellikle bu bozukluk konusunda uzmanlaşmış şema terapi, diyalektik davranışçı terapi gibi ekollerin borderline tedavisinde oldukça etkin olduğu kanıtlanmıştır.

3. Borderline kişilik bozukluğuna sahip kişilerin hepsi çocukken istismara uğramıştır

Borderline’a dair bir diğer mit, bu bozukluğa sahip kişilerin tamamının çocukken cinsel, fiziksel ya da duygusal olarak istismar edilmiş olduğudur. Ancak bu Borderline kişilik bozukluğuna sahip herkes için geçerli değildir. Bu bozukluğun nedeni tek başına bu çevresel faktörler değildir, ek olarak biyolojik faktörler de etkilidir.

4. Borderline, Bipolar bozukluğun bir türüdür

Borderline ile bipolar bozukluk aslında çok farklı iki psikolojik bozukluktur. Bazı semptomları benzer olsa bile, birçok açıdan çok farklılardır. Bu farkları bilmek tedavileri açısından büyük önem taşımaktadır. Çünkü bipolar bozukluk için verilen ilaçlar borderline kişilik bozukluğunda pek işe yaramamaktadır.

5. Borderline kişiliğe sahip olanlar sadece diğerlerini manipüle etmenin ve ilginin peşindedir

Halk içerisinde kendine zarar verici davranışlar ve intihar genellikle ‘sadece ilgi için’ gerçekleştirilen eylemler olarak görülmektedir. Ancak borderline tanısı alan kişilerin içinde dolduramadıkları bir boşluk, amaçsızlık bulunur. Bu daimi duygular, anlık duygu değişimleri ve dürtüsel davranışları ile birleştiğinde onları bu tür davranışlara meyilli kılar. Onlar değişken duyguları ile baş etmek için diğerleri tarafından uçlarda, mantıksız ve dürtüsel olarak görülen, kendine zarar verme ya da intihar girişimi gibi davranışları kullanırlar.

6. Borderline çok yaygın değildir

Borderline bozukluğun toplumun %1-4’ünde görüldüğü düşünülmektedir. Bu da nereden bakarsanız şizofreni ve bipolar bozukluğun toplamı kadar bir orandır. Yani toplum içerisinde az görülen bir kişilik bozukluğu değildir.

 

 

Kaynaklar

https://psychcentral.com/blog/7-myths-about-borderline-personality-disorder/

https://www.cbsnews.com/pictures/borderline-personality-disorder-8-dangerous-myths/

https://www.borderlineintheact.org.au/living-with-bpd/bpd-myths-and-facts/

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here