Ana sayfa Genel Sanat Terapisi ve Çeşitleri

Sanat Terapisi ve Çeşitleri

350
https://pixabay.com/tr/photos/f%C4%B1r%C3%A7alar-ressam-i%C5%9F-d%C3%BCkkan%C4%B1-%C3%A7anak-3129361/

Sanat terapisi, kişinin duygularını ve düşüncelerini ifade etmede ve keşfetmede sanatı kullanmasıdır. Bu terapi yönteminde kişi sanata yatkın ve yetenekli olmak zorunda değildir. Bazen duygularımızı sözlerle ifade etmekte zorlanırız. Özellikle çocuklar bu durumdan daha çok mustarip olabilirler. Sözlerin içimizi anlatmakta yeterli olmadığı bu durumlarda sanat terapisi kişi için faydalıdır. Her yaştan insan için uygundur. Hatta, konuşma, işitme gibi birtakım engeli olan kişiler için de harika bir aktarım aracıdır.

En çok hangi gruplarda kullanılır?

  • Şizofreni gibi psikotik psikolojik rahatsızlıklar yaşayan kişilerde.
  • Demans ve Alzheimer hastalarında
  • Otizm Spektrum sahibi olan kişilerde
  • Kronik veya Terminal Hastalığı olan kişilerde
  • Duygularını ifade etmekte zorlanan kişilerde.

En Sık Kullanılan Sanat Terapisi Çeşitleri

  1. Resim Terapisi: En sık kullanılan ve en özgür olunan sanat terapilerindendir. Kişiler içindekileri istediği gibi yansıtabildiği gibi, boş bir kağıt da bırakabilir. Kimi zaman psikologlar kişiyi yönlendirilerek çizimler yaptırır ve kişiyi anlamaya çalışır.
  2. Müzik Terapisi: Kişi enstrüman çalabilir ya da müzik dinleyebilir. Terapistler genelde herkes için kolay aletleri tercih ederler. Terapist kişiye iyi gelen müzikleri bulmasında yardımcı olabilir.
  3. Dans Terapisi: Vücut hareketlerinin ritmle buluşmasıdır. Özellikle kendi vücudu ve görünüşü hakkında takıntılı veya özgüvensiz olan kişilere önerilmektedir.
  4. Psikodrama: Çeşitli rollere girerek, karakterler oluşturarak, hikayeler anlatarak kişinin duygularını ifade etmesi sağlanır. Kişi role girerek içindekileri dışarı çıkarır ve kişide rahatlama sağlanır, aynı zamanda kişi olaylara dışarıdan bakarak, farklı bakış açıları elde eder.

http://What Is Art Therapy And How Does It Work? 5 Types Of Art Therapy

https://www.mind.org.uk/information-support/drugs-and-treatments/arts-and-creative-therapies/types-of-arts-and-creative-therapies/#MusicTherapy

https://mir-s3-cdn-cf.behance.net/project_modules/1400/46a31358388779.59fa4295e53c1.png

Bir önceki yazımız olan Çift Dilli Çocuk Yetiştirmek başlıklı makalemizde bilingual ve çift dilli çocuklar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here