Ana sayfa Genel İyimser Kalmak Mümkün Mü?

İyimser Kalmak Mümkün Mü?

315
https://pixabay.com/tr/photos/tamam-a-tamam-kad%C4%B1n-evet-pozitif-2385794/

Etrafımıza bakıp Koronavirüs salgını başladığından bu yana insanlık değerlerindeki yıpranmaları görmek çok kolay. Aşırı biçimde istifçilik yapmak, uyarılara uymayıp halk sağlığını tehlikeye atmak, asılsız haberler yaymak ve provokasyon yapmak… Fakat tüm bu yaşananlara rağmen birbirini düşünen, yardım eden ve kurallara uyanların sayısı yine de çok daha fazla. Bu umut verici. Unutmayın kötü zamanlar insanların içindeki en iyiyi çıkarabilir.

Felaket zamanları kahramanlık hikayeleri ile doludur. Özgeci, cesur ve kararlı davranan sağlık çalışanları, gıda üreticileri ve dağıtıcıları, güvenlik güçleri ve daha niceleri insanın insana ihtiyacını anlatan en güzel tablo. İnsanlar kadar şirketler de bu süreçte büyük fedakarlıklar yapıyor, çalışanlarının sağlığını ve refahını korumak için taşıyabilecekleri yükleri almaktan çekinmiyor.

Toplumsal hafızamız felaket zamanlarında yaşanan yardımlaşma hikayeleri ile doludur. Ancak bu sefer yaşadığımız tüm dünyayı ilgilendiriyor. Büyük travmatik dönemlerde insanlar değerlerine tutunarak güçlü kalabilir. Nazi kamplarından aktarılan anektodlar, en insanlık dışı koşullarda yaşayan insanların insani değerlerine tutunmaya ve onları korumaya çalıştıklarını anlatır.

Pandemi gibi tüm dünyayı etkileyen bu dönemde psikoloji biliminden faydalanmak, içimizdeki iyimser ve yardımsever ile temas kurmak, bu güçlükle başa çıkmada işe yarayabilir. Martin Seligman’ın öncüsü olduğu pozitif psikoloji akımı insanların güçlü, dayanıklı, bilge ve bunun gibi pozitif özelliklerini ön plana çıkarmıştır. Her ne kadar popülarizm pozitif psikolojiyi ‘Olumluya odaklan’ ya da ‘İnan ve başar’ kadar basit cümlelere indirgese de, pozitif psikoloji aslında insanın yaşam kalitesini arttırmak ve psikolojik sorunlardan korunmak için yola çıkmıştır. İnsanlığın siyah ve beyaz kutuplara çekilmeye başladığı bu günlerde gri tonlarını hatırlamak hepimize iyi gelecektir.

Pek çok olumsuz mesaja ve insana maruz kalıyor olabilirsiniz. Yine de iyimser bakış açısını korumanın yollarını deneyebilirsiniz. İyimser olan kişilerin karamsarlara göre daha az kalp krizi geçirme ve intihar riski altından oldukları ve hatta iyimserliğin yaşam süresini uzattığını gösteren araştırmalar vardır. İyimser bakmak bir tercihtir. Enerjinizi çalan tuzaklardan uzaklaşın, geçmişte aldığınız ve verdiğiniz yardımları hatırlayın, destek olabileceğiniz yardım faaliyetlerini araştırın ve katılın. Çevrenizi fark edin. İhtiyaç duyduğunuzda yardım isteyin.

 

Kaynaklar

https://www.verywellmind.com/how-to-be-optimistic-4164832

 

Bir önceki yazımız olan #EvdeKaldığımız Süreçte Online Erişime Açılan Kaynaklar başlıklı makalemizde covid-19, evdekal ve evden erişim hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here