Ana sayfa Genel Yaşlılara Yönelik Ayrımcılık ve Nefret Suçları

Yaşlılara Yönelik Ayrımcılık ve Nefret Suçları

486
https://pixabay.com/tr/photos/ya%C5%9Fl%C4%B1-kad%C4%B1n-siyah-ve-beyaz-2724163/

İnsanın yaşam serüveni, yaş ve bu yaş dilimlerinde sergilenen belirli davranışlar bakımından dönemlere ayrılmıştır. Bebeklik, çocukluk, ergenlik, genç yetişkinlik, orta yetişkinlik dönemlerinin ardından gelen yaşlılık son devredir. Teknoloji ve tıp bilimdeki ilerlemeler 20. yüzyılda yaşam kalitesini ve ortalama yaşam beklentisini arttırmıştır. Aynı zamanda yaşlı nüfusta artış yaşanmaktadır ve bu artışın devam edeceği öngörülmektedir.

Öte yandan yaşlılara yönelik kaygı verici algılar ve değerlendirmelere sıklıkla rastlanmaktadır. Yaşlılığa yönelik hastalık, bakıma muhtaçlık, ekonomik yük, işlevsizlik gibi çok olumsuz yargılar mevcuttur. Yaşlı Ayrımcılığı 1969 yılında Amerika Ulusal Yaşlılık Enstitüsü başkanı Robert Butler tarafından yaşlı bireylere yönelik ön yargı ve negatif tutum ve davranışlar olarak tanımlanmıştır. Bu davranışlara yaşlılarla zaman geçirmek istememe, yaşlıları dışlama, alay etme, aşağılama, işten çıkarma, iş vermeme gibi pek çok örnek verilebilir.

Yaşlılara ilişkin ön yargılar ise genellikle ’Yaşlı hastadır, cinsiyetsizdir, çirkindir, zayıftır ve zihinsel olarak yetersizdir.’ şeklinde görülür. Yaşlılara ilişkin ön yargı ve ayrımcılık ilerleyen safhada nefret suçuna dönüşebilir. 

Yaşlılarla İlgili Gerçekler

Sağlıkla yaşlanan bireyler vardır.

Yaşlılıkta cinsel yaşam devam edebilir.

Sevgi ve aşkın yaşı yoktur.

Her yaş güzeldir.

Kırışıklık yaşanmışlık, birikmişlik demektir.

Sabırlı, dayanıklı, metanetli olabilir.

Zihinsel yetilerini uzun süre sürdürebilir.

65 yaş üstü olup dünyaya büyük katkılar sağlayan çok sayıda örnek vardır. Bilim adamları, liderler, kanaat önderleri, filozoflar, sanatçılar ve daha pek çok alanda yaşlı bireyler topluma öncülük etmektedir. Bu çerçevede yaşlı ayrımcılığı konusunda farkındalık kazanmak ve ön yargıları beslememek, çevremizde olan yaşlı bireylere karşı duyarlı olmak hepimizin görevidir.

 

Kaynaklar

Tekin Kaya, N. & Örsan, Ö. (2018). Sosyal Bir Sorun: Yaşlı Ayrımcılığı. Social Sciences Studies Journal, 16: 1350-1355.

Yıldız, R., Ömeroğlu, G. & Terim, N. (2017). Yaşlı Penceresinden Yaşlı Ayrımcılığı: Bursa ve Yalova Örneği. Ali Evran Üni. Sos. Bil. Ensti. Dergisi, 3: 313-329.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Yardımsever misiniz? başlıklı makalemizde alturizm, corona virüs ve covid-19 hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here