Ana sayfa Genel Kadınlar Neden Orgazm Taklidi Yapar?

Kadınlar Neden Orgazm Taklidi Yapar?

254

Kadınların neden orgazm taklidi yaptıklarının incelendiği bir  araştırmada yöneltilen sahte orgazm sorusuna kadınların bir kısmı şaşkınlıkla karşılık vermişken kalan büyük bir kısım ise herkesin orgazm taklidi yaptığını, dolayısıyla kendilerinin de sıklıkla yaptığını ifade etmiştir. Araştırmada bu davranışın nedenleri incelenmiştir:

  • Partnerini elde tutmak için taklit yapmak

Evrimsel psikolojiye göre kadınların orgazm olması erkekler tarafından istenen bir durumdur. Bu kendilerini değerli hissettirmektedir. Bu da kadınları orgazm taklidi yapmaya itmektedir. Özellikle partnerlerinin kendilerini aldatacağından şüphelenen kadınlar orgazm taklidi yapmaya yatkındırlar.

  • Partnerini cinsel olarak tatmin etmek için taklit yapmak

Araştırmada görülmüş ki, eğer kadınlar partnerlerinin daha fazla tatmin olacağını düşünürlerse orgazm taklidi yapıyorlar. Bu sonuç aslında şaşırtıcı değildir, ancak cinsiyet rolleri konusunda bir fikir vermektedir. Kadınlar kendi zevklerinden vazgeçerek partnerlerinin daha fazla zevki için çabalama eğilimindedirler. Bu duruma feminist yaklaşım birçok itiraz getirmiştir. Erkeklerin daha fazla zevk alması için orgazm taklidi yapmak yerine doğru olanın, erkeklerin kadınların orgazma ulaşamadıklarını anlaması ve klitoral yollarla onları uyarması olduğu savunulmuştur.

  • Yapmamak için bir sebep bulamadığından taklit yapmak

Cinsiyet ve cinsellik ile ilgili yukarıdaki sebeplerin yanı sıra araştırmada birçok kadının kendi sahte orgazmlarına tek bir sebep atfetmediği görülmüştür. Bu durum incelendiğinde ise kadının feminizmi reddediyorsa ve orgazm taklidi yapmamak için kendinde bir sebep göremiyorsa taklit yapmaya daha yatkın olacağı bulunmuştur.

Genel Çıkarım

Araştırma sonucunda sahte orgazmın oldukça yaygın olduğu görülmüştür. Özellikle kadınların aldatılma konusunda şüphe yaşadığı durumlarda partnerlerini elde tutmak için sahte orgazmı bir araç olarak kullandığı bulunmuştur. Orgazm taklidinin nedenleri sorulduğunda en sıklıkla verilen bir başka sebep ise partnerini tatmin etmek olmuştur.

 

Kaynak

https://www.psychologytoday.com/us/blog/inclusive-insight/201909/3-reasons-women-fake-orgasms

Harris, E. A., Hornsey, M. J., Larsen, H. F., & Barlow, F. K. (2019). Beliefs About Gender Predict Faking Orgasm in Heterosexual Women. Archives of Sexual Behavior, 1-15.

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here