Ana sayfa Genel Bir Köpek Edinmeniz İçin 7 Neden

Bir Köpek Edinmeniz İçin 7 Neden

180

Köpekler çok uzun zamandır insanların en yakın arkadaşı olarak anılır. Sebepleri aslında kolayca tahmin edilebilir: onlar bize karşı sadık, sevecen, koruyucu, sevgi dolu ve son derece bağlılardır. Ancak araştırmalar göstermiştir ki köpeklerin en iyi arkadaşlarımız olmanın yanı sıra hem duygusal hem de fiziksel sağlığımız üzerinde olumlu etkileri de vardır. Peki nasıl?

  1. Köpekler bize yaşadığımız an’a odaklanmayı öğretir: Farkındalık, birçok insanın geliştirmekte zorlandığı bir özelliktir. Her ne kadar kişisel gelişim için gerekli olsa da sadece derin bir nefes alma ve birkaç dakika hiçbir ekstra şey düşünmeden ana odaklanma, kendi bedenini ve dışarıdan beş duyu ile algılanan şeyleri tanımlama birçok kişi için zor bir faktördür. Köpekler için sadece içerisinde yaşadıkları an önemlidir. Onları gözlemlemek, anın tadını çıkarmak için güzel bir modelleme sağlar.
  2. Köpekler depresyonla savaşmamızda yardımcıdır: Birçok araştırmada köpeklerin kişilerde serotonin ve dopamin salgılanmasını arttırdığı, depresyon ve anksiyete semptomlarını azalttığı görülmüştür. Köpekler, negatif düşüncelerinize takılıp kalmanız yerine size odaklanacak başka noktalar sağlar. Onlarla oynamak, zaman geçirmek ve ilgilenmek kafanızı dağıtmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda gördüğünüz koşulsuz sevgi ve kabul, kendinizi iyi hissettirir.
  3. Köpekler stresimizi azaltır, rahatlamamızı sağlar: Yapılmış pek çok araştırmada tekrar tekrar görülmüştür ki köpeklere dokunmak, onları öpmek insanların stresini önemli ölçüde azaltmaktadır. Yani bir köpeğe dokunmak, sevmek, sarılmak kan basıncınızı düşürmekte, rahatlamanızı sağlamaktadır. Kalp atışınız düzene girmekte, kas gerginliğiniz de azalmaktadır.
  4. Köpekler sosyalleşmemizi sağlar: Eğer köpeğiniz varsa gezdirirken insanların sizi durdurmasına, köpeğinizi sevmesine ve hatta konuşma başlatmasına sıkça şahit olmuşsunuzdur. Köpek sahibi olmak sizi çevrenizdeki insanlarla daha fazla konuşmaya, diyalog kurmaya açık hale getirir. Hatta köpeğinizin arkadaş edinmesi için diğer köpek sahipleriyle oturursunuz, kendiniz de bu sayede yeni bağlar kurarsınız.
  5. Köpekler günlük hayatımızı düzene sokar: Köpekler belirli bir beslenme ve egzersiz düzenine ihtiyaç duyarlar. Belirli bir rutinde hareket etmek köpeğin sakin ve dengeli olması için gereklidir. Aynı zamanda bu sizin için de faydalı olacaktır. O anki duygu durumunuz ne olursa olsun bir hava almaya çıkmak veya köpeğiniz ile oynamak kafanızı dağıtacaktır. Günlük planlarınızı da bu belirli saatlere göre yapmak hayatınıza bir düzen katar.
  6. Köpekler yalnızlığınızı giderir: Kendinizi sosyal yaşamdan kopuk, yalnız hissettiğiniz zamanlarda depresyona daha yatkın olursunuz. Köpekler ve onların koşulsuz sevgisi size yalnız hissettirmez. Özellikle de tek yaşıyorsanız, duygularınızı ya da yaşadıklarınızı onlarla konuşmak size iyi gelecektir.
  7. Köpekler bize bir amaç verir: Birçok evcil hayvan sahibinin onları çocuğa benzettiğini veya kendilerini anne/baba olarak gördüğünü duymuşsunuzdur. Aslında bir araştırmada görülmüştür ki, köpekler ve sahipleri birbirlerinin gözünün içine baktığında ikisinde de oksitosin salgılanır. Bu hormon anne ile bebek arasındaki güven bağının oluşması ve sürmesi ile ilişkili bir hormondur. Dolayısıyla onları bir bebek gibi görmemiz, bakımlarını üstlenmemiz ve bunu kendi sorumluluğumuz olarak üstlenmemiz gayet doğaldır. Bu da köpek sahibi olmanın size hayata dair bir amaç, bir sorumluluk edindirmesi demektir.

 

Kaynaklar

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-right-balance/201804/how-dogs-drive-emotional-well-being

Mood-Boosting Power of Pets

https://evrimagaci.org/insan-ile-kopek-baginin-evrimi-kopekler-kalplerimizi-nasil-caldi-4094

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here