Ana sayfa Genel Tırnak Yeme: Nedenleri ve Çözümleri

Tırnak Yeme: Nedenleri ve Çözümleri

679
tırnak yeme nedenleri çözümleri tedavisi

Birçok insan hayatının bir döneminde tırnak yer. Özellikle çocukluk döneminde yaygındır. Fakat bu zamanla alışkanlığa dönüşür. Üstelik tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak çok zordur. Tırnak yeme davranışı, bir spektrumdur. Açıklamak gerekirse, zaman içerisinde davranışın kendisi ve nedenleri değişebilmektedir. Ara sıra meydana gelen bir davranış olarak da kalabilir, kendini yaralama amaçlı psikolojik kökenleri olan bir durum da olabilir.

Neden Olur?

  1. Sabırsızlık ve Can Sıkıntısı: Tırnak yemek alışkanlığa dönüştüğünde, kendinizi beklerken veya canınız sıkıldığında tırnak yerken bulursunuz.
  2. Konsantrasyon: Derin konsantrasyon gereken işlerde kişiler bazen farkında olmadan tırnak yerler.
  3. Stres ve Anksiyete: Strese ve kaygıya kapılınca bu duygulardan kurtulmak için tırnak yiyen kişiler vardır.
  4. Duygusal ve Psikolojik Sorunlar: Dikkat Eksikliği ve hiperaktivite, majör depresyon, obsesif kompulsif bozukluk gibi sorunlar tırnak yeme problemine yol açan bazı bozukluklardır.

Dolaylı Etkileri

Bazı kişiler tırnaklarının yanı sıra tırnak etlerini de yerler. Bu da tırnak yapısının bozulmasına, mantar gibi enfeksiyonlara, eli ağza götürmekten kaynaklı mikrop kapmaya sebep olur. Ayrıca diş ve mide yapısına da zararlıdır.

Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Öncelikle bu davranıştan kurtulmak istemek gerek. Alışkanlıklar bir gecede değişmez. Bu nedenle sabırlı olmak gerekir.

1.Sık sık tırnaklarınızı kesin veya maniküre gidin: Kişiler uzun tırnaklar daha zor karşı koymaktadır. Kısa tırnaklar alışkanlığı yenmede iyi bir adımdır. Manikürde tırnak etleri temizlendiğinden et yiyen kişiler için manikür iyi bir seçenektir.

2.Acı ojeler: Tırnak yemeyi önlemek amaçlı acı ojeler mevcuttur. Bu ojelerden yardım alabilirsiniz.

3.Tırnaklarınızı kapatın: Çok pratik bir yöntem olmasa da, boş zamanlarınızda eldiven takabilirsiniz. Veya yara bandı gibi tırnağınızı örtecek bantlardan yardım alın.

4.Sizi ne tetikliyor bulmaya çalışın: Neden tırnağımı yiyorum sorusunu kendinize sormak, güzel bir başlangıçtır. Nedenini bulduktan sonra çözüm bulmak da bir o kadar kolaydır.

5.Yavaş Değişimler Yapın: Bazı insanlar, sigarayı günden güne azaltarak bırakır. Bu yöntemi tırnak yeme alışkanlığına uygulayın. Her 2-3 günde bir birer parmak eksilterek tırnak yemeyi bırakmaya çalışın.

6.Bilişsel Davranışçı Terapi: BDT, size zararlı davranışınızın nedenlerini bulmanıza ve bu davranışı başka bir davranışla değiştirmenize yardım eder. Oldukça etkili bir psikoterapi yöntemidir.

https://www.healthline.com/health/why-do-people-bite-their-nails#summary

 

Bir önceki yazımız olan Fikirleriyle Psikolojiyi Aydınlatan 10 Önemli Psikolog başlıklı makalemizde bandura, bilim ve bilim insanı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here