Ana sayfa Gündem İzole Günlerde Zamanı Etkili Yönetmek

İzole Günlerde Zamanı Etkili Yönetmek

325

Korona virüs salgını nedeni ile okulların tatil olması, pek çok kişinin evde çalışmaya geçmesi, sosyal izolasyon ve hasta olma riski olan kişilerin kendini karantinaya alması ile birlikte pek çoğumuz tüm zamanını evde geçirmektedir. Bu durum kimi kişilerde can sıkıntısı oluştursa da evde kaldığı zamanı etkili şekilde kullanmak isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerektiğini bu yazı ile paylaşıyoruz.

Zaman yönetimi, amaçlarımızın, sorumluluklarımızın ve sosyal yaşamımızın içerdiği etkinlikleri bir arada yürütebilecek şekilde zamanı planlamak anlamına gelmektedir. Zamanı doğru biçimde planlamayı öğrenmek, yaşamımızda yapmak istediğimiz tüm işlere vakit ayırabilmek ve stresten mümkün olduğunca uzak yaşayabilmek için gerekli bir adımdır.

Kendini izleme becerisi (self monitoring) zamanınızı nasıl kontrol ettiğinizi anlamak için gereklidir. Kontrol etmek istediğiniz her ne olursa olsun onu önce izlemeli takip etmelisiniz. Şu anda zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz, öncelikle bunun farkına varın. Bunun için şu soruları gözden geçirebilirsiniz?

 • Günde kaç saat uyuyorsunuz? Uyuma ve uyanma saatleriniz kaç?
 • Günde ne kadar TV, film ve dizi izliyorsunuz?
 • Günde kaç saat çalışıyorsunuz / ders çalışıyorsunuz?
 • Günde ne kadar vaktinizi diğer insanlarla iletişime ayırıyorsunuz (konuşma, yazışma, haberleşme)?
 • Kitap okuma, spor yapma ya da günlük işler için ne kadar zaman ayırıyorsunuz?

 ZAMANI ETKİN DEĞERLENDİRMEK İÇİN İPUÇLARI

 • Tatil değil evde eğitim / çalışma! 

Öncelikle evde kaldığımız günleri tatil olarak düşünmemek ve yapmamız gereken sorumluluklarınıza her zamanki gibi devam etmeniz gerekmektedir.

 • Hedef belirleyin.

Günlük ve haftalık hedef belirlemek zamanınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Yapılacaklar listesi ya da çözülecek soru sayısı, tekrar edilecek konular gibi hedeflerinizi oluşturun.

 • Ertelemeyin.

Erteleme kişinin bir eylem için karar verip harekete geçememesidir. Ertelemek zaman yönetimindeki en büyük engeldir. Sadece büyük işler için değil odayı toplama, duş alma, birine telefon etme gibi küçük işlerde de erteleme davranışını sıklıkla kullanıyor olabilirsiniz. Evde kaldığınız süreçte ertelenen işler listesi hazırlayıp kademeli olarak onları yapmaya başlayabilirsiniz.

Ertelenen İşler listenizi belirli kategorilerde düşünüp hazırlayabilirsiniz.

Sosyal işler: email atma, doğum günü mesajı atma,

Okul: ödevler, notların temize çekilmesi, kütüphanenin düzenlenmesi, yarım kalan kitapların bitirilmesi

Ekonomik: borçların ödenmesi, taksitlerin planlanması

Ev İşleri: günlük temizlik, ütü, mutfak dolaplarının düzenlenmesi

Sağlık: doktordan randevu alma, ilaçların düzenlenmesi

Bakım: alışveriş, bireysel temizlik ve bakım vb.

 • Sosyal Medya’da geçirdiğiniz süreye dikkat edin.

Zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız sosyal medya platformları  zaman yönetimi sürecinde en riskli faktörlerdir. Bu nedenle kendinize sosyal medya için önceden bir limit belirleyin. Sosyal medyayı açtığınızda saati kontrol edin ve belirlediğiniz limiti aşmayın.

 • Kendi ajandanızı hazırlayın.

Günlük, haftalık ve aylık planlama yapmanız ve önemli tarihleri not almanız için hazırlanmış pek çok ajanda satılmaktadır. Ancak kendi ajandanızı hazırlamak hem daha akılda kalıcı hem de daha eğlencelidir. Tüm düzeni de kendi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. 

 • Plan yaparken gerçekçi olun.

Plan yaparken öncelikle ulaşmak istediğiniz hedeflerinizi ve bunların alabileceği tahmini süreyi hesaplayın. Bu hedeflerin belirlediğiniz süreler içinde yapılıp yapılamayacağını gözden geçirin. 50 sayfayı yarım saatte okumak ya da üç konuyu bir gecede tekrar etmek gibi ulaşılması güç olabilecek hedefler hayal kırıklığına uğramanıza ve planınızın kalan kısmı için de uğraşma motivasyonunuzu kaybetmenize neden olabilir.

 • Hayır Deyin!

Zaman tuzaklarına hayır diyebilmek etkili zaman yönetiminin olmazsa olmazıdır. Önceliklerinizi belirledikten sonra dikkat dağıtıcılara dur demek, örneğin; telefon çağrısı, mesaj, mail, güncelleme, bildirim gibi uyaranlar ya da uyku, acıkma gibi fiziksel dikkat dağıtıcılar zamanınızın kontrolünü ele almak isteyebilir.

 • Esnek ve pratik olun.

Zamanı tutmak veya geri getirmek mümkün değil. Zaman kaybettiğinizi hissettiğiniz, kontrol edemediğinizi hissettiğiniz anlar mutlaka olacaktır. Mükemmeliyetçi olmak yerine esnek olun. Kaybettiğiniz zamanı başka anlarda telafi etmeyi deneyebilirsiniz. Programınızı sık sık güncellemeniz ve yeni düzenlemeler yapmanız gerekebilir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Koronavirüse Dair Yanlış Bilinenler başlıklı makalemizde covid19, korku ve korona salgını hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here