Ana sayfa Genel Duygusal Zeka: EQ

Duygusal Zeka: EQ

513
https://pixabay.com/tr/illustrations/beyin-kalp-beyin-simgesi-3269655/

Duygusal olarak zeki olan insanlar, kendi duygularını yönetme ve başkalarının duygularını anlama yeteneklerine katkı sağlayan bir dizi alışkanlık ve davranış becerilerine sahiptir. Bu becerilere sahip bireyler, genellikle kendi duygularına titizlikle uyum sağlayabilir, duygularını uygun bir şekilde ifade edebilir, başkalarının ne hissettiğine dair empati yapabilir ve kişilerarası ilişkilerinde diğerlerine karşı anlayışlıdır. Peki Duygusal zeka nedir? Duygusal zekâ dört ana özellikle karakterize edilir bunlar;

 

 • Duyguları algılama yeteneği
 • Duygularla akıl yürütme becerisi
 • Duyguları anlama becerisi
 • Duyguları yönetme becerisi

 

Duygusal zekası yüksek bireyler yaşamlarında bu dört ana beceri ile birlikte  bazı alışkanlıklara sahiptirler bunlardan birkaçı;

 

 

 1. Öz farkındalık, bireyin ruh hallerini tanıyarak kendisinin farkında olmasını içermekle birlikte kendi ruh halinin diğer insanları nasıl etkilediğinin de farkında olmasını içerir. Daniel Goleman’a göre öz farkındalık duygusal zekanın temel bileşenlerinden biridir. Bu nedenle bireyin kendi duygusal durumlarını izleme becerisi, duygusal zekâ için temel bir gerekliliktir.

 

 

 1. Empati diğer insanların duygularını anlama yeteneğidir ve duygusal ze kanın en önemli bileşenlerinden biridir. Günlük yaşamınızda işyerinde veya okulda olduğu gibi birden fazla yaşam alanınızda diğer insanlarla etkileşim kurmak için ne hissettiklerini bilmeniz gerekir. Örneğin bir yakınınız üzgün veya sinirli ise, onun ne hissettiğini bilmek size nasıl yanıt vereceğiniz ve nasıl iletişim kuracağınız konusunda daha iyi bir fikir verebilir.

 

 

 1. Kendi duygu durumlarını düzenleyebilme yeteneği duygusal zekanın merkezi rolündedir. Duygularınızı tanımak ve anlamak ilk adım olarak oldukça yararlıdır ancak elde edilen bilgileri kullanamıyorsanız bu farkındalığın size yararı olmayacaktır. Duygusal zekâsı yüksek bireyler duygularına göre hareket etmeden önce düşünürler ve yaşamlarını duygularının yönetmesine izin vermezler.

 

 

 1. Duygusal zekâ becerileri ile birlikte bireyler hedeflerine ulaşmak için motive olurlar. Bu nedenle uzun vadeli başarı elde etmek için davranışlarını ve duygularını yönetebilirler. Yaşamda stres kaçınılmazdır, ancak duygusal zekâsı yüksek bireyler gergin oldukları sürelerde bu kaygıyı ve korkuyu yönetmenin önemli olduğunun, hayatlarını daha iyi hale getirebileceklerini ve aynı zamanda hedeflerine ulaşmak için bir adım daha yaklaşabileceklerinin farkındadırlar.

 

 

 

 1. Duygusal zekâsı yüksel olan bireyler, kendi ve başkalarının duygularına uyum sağladıkları için güçlü sosyal becerilere sahiptirler. Genellikler insanlarla nasıl etkili bir şekilde başa çıkabileceklerini ve sosyal ilişkilerini sağlıklı bir şekilde sürdürmeyi bilirler.

 

 

 1. Duygusal zekâsı yüksek olan bireyler sadece duyguları anlamakla kalmaz, aynı zamanda onları nasıl uygun bir şekilde ifade ederek paylaşabileceklerini bilirler. Örneğin, işte çok kötü bir gün geçiren bir kişi, işlerin nasıl gittiğine dair sinirli ve yorgun olabilir. Bu kişinin duygularının ifadesi muhtemelen eve gelip eşiyle tartışmayı veya patronuna kötü bir e posta göndermesi olacaktır. Ancak daha uygun bir duygusal tepki olarak, hayal kırıklarını paylaşarak veya bir koşuya çıkarak gerginliği geride bırakmak ve yarın için bir önceki günden daha iyi bir plan yapmak olacaktır.

 

 

 1. Duygusal yaşamlarımız hem karmaşık hem de dağınık olabilir. Sevgi ve öfke gibi güçlü duygularla uğraşırken, duygularınızın kaynağını bulmak bu nedenle oldukça zor olabilir. Duygusal zekâsı yüksek olan bireyler, duygularının altında yatan nedenleri doğru bir şekilde tanımlayabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynakça

https://www.verywellmind.com/the-7-habits-of-emotionally-intelligent-people-2795431

 

Bir önceki yazımız olan Kararsızlıkla Nasıl Başa Çıkacaksınız? başlıklı makalemizde doğru seçim yapmak, karar verememek ve karar verme güçlüğü hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here