Ana sayfa Genel Lezzetli Yiyecekler Modumuzu Neden Yükseltiyor?

Lezzetli Yiyecekler Modumuzu Neden Yükseltiyor?

277
https://pixabay.com/tr/photos/yemek-restoran-g%C4%B1da-ak%C5%9Fam-yeme%C4%9Fi-918613/

Herkesin yemekten bıkmadığı, gece yatmadan ansızın aşerdiği veya acıktığında aklına ilk gelen bir yemeği vardır. Yemek yemek, birçok insan için karın doyurmaktan çok daha fazlasını ifade eder. Güzel bir yemek modumuzu yükseltir ve enerjimizi arttırır. Yemek sadece tatlardan veya yapılış şeklinden ibaret değildir. Hem karnımızı hem psikolojimizi doyurur adeta.

Yemek Yapmak Terapi Gibidir.

Bazıları yemeyi, bazıları da pişirip yedirmeyi sever. Özellikle yemek yapanlar bunu hobi olarak görür. Bu da bazı uzmanlara göre, insanlar üzerinde bir çeşit terapi etkisi yaratmaktadır. Çünkü yemek yapmak, aslında bir ürün üretmektir. Malzemeleri birleştirip lezzetli bir yemek yaratmak, taze ürünleri birleştirip sofraya getirme sürecinin bir parçası olmak birçok insana iyi gelmektedir.

Sağlıklı Beslenmek Sadece Fiziksel Sağlığa İyi Gelmez.

Çoğu insan sağlıklı yemeyi diyetlerle bağdaştırsa da aslında doğru beslenmek kendimize yapacağımız en büyük iyiliklerden biridir. Sağlıklı yemekler, sanıldığının aksine çok lezzetli pişirilebilir. Her sebze kötü olmak zorunda değildir. Doğru kombinasyonlarla pişirilen sağlıklı bir yemek hem fiziksel hem mental sağlık için son derece yararlıdır. Güzel bir tabak yemek, beyinde serotonin salgılanmasını sağlar. Ayrıca doğru beslenmek, doğru vitaminleri almamızı sağlayarak beynin doğru çalışmasını sağlar.

Leziz Yemekler Güzel Anıları Canlandırabilir.

Çocukluğunuzda annenizin yaptığı güzel bir yemek, geçirdiğiniz güzel bir günde yediğiniz bir pasta gibi anılarla bağdaşmış tatlar, o yemeği sonradan yediğinizde de beyninizde anılarınızı canlandırarak sizi mutlu edecektir. Tam tersi etki de mümkündür, kötü bir günde yediğiniz bir gıda, daha sonra o gıdadan soğumanıza sebep olabilir.

Yemek Bir Sosyalleşme Aracıdır

Yemek yemek birçok kültür için çok önemlidir. Örneğin Türk kültüründe bir misafir ikramsız asla gönderilmez, yemeği reddetmek kabalık olarak görülür. Fransızlar, her şeyi öğle yemekleri sürecinde gerçekleştirir. Buluşmalar, yemekli iş toplantıları 3 adımlı öğle yemeği olmadan yapılmaz.

Arkadaşlarla veya aileyle yenen bir yemek de sosyalleşme aracıdır. İyi zamanlar yad edilir, bazen dertleşilir. Fakat dışarıda buluşulduğunda mutlaka bir şeyler yenir. Çoğu insan yalnız yemek yemekten hoşlanmaz. Yemek yerken sosyalleşmek, insanlara iyi gelir.

 

https://www.psychreg.org/delicious-food-improve-mood/

https://pixabay.com/tr/photos/g%C4%B1da-bula%C5%9F%C4%B1k-restoran-yemek-men%C3%BC-1050813/

Bir önceki yazımız olan Grup Terapisi başlıklı makalemizde bilişsel davranışçı terapi, grup terapisi ve grup terapisinin amacı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here