Ana sayfa Genel Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu

285
Huzursuz Bacak Sendromu
https://www.pexels.com/photo/crop-anonymous-person-lying-in-bed-4545194/

Huzursuz bacak sendromu, sürekli bacağı hareket ettirme dürtüsüne sebep olan nörolojik bir uyku bozukluğudur. Bacağı hareket ettirme dürtüsü dışında bacakta yanma, kaşınma, karıncalanma ve bacağı sürtme arzusu da eşlik eder. Kişi uzanma halindeyken belirtiler artar. Kişi, bacaktaki rahatsızlığı gidermek için daha çok hareket ettirmeye başlar, durum bu şekilde kısır döngüye girer. Özellikle geceleri kötüleşse de, hem gece hem gündüz bu sendromu deneyimleyen bireyler de vardır.

Huzursuz bacak sendromu, kişinin uykuya dalmasına engel olur. Üstelik kişi uyusa da uykudan uyanmasına sebep olur. Tüm bunlar kişinin uyku kalitesini olumsuz etkilemektedir. Kötü uyku, kişide hem psikolojik hem fizyolojik birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır. Huzursuz bacak sendromu, toplumun %2 ila %7’sinde vardır.

 

Belirtiler

  1. Ayağı hareket ettirme dürtüsü, bu dürtünün dinlenme halindeyken daha çok artması.
  2. Haftada en az 3 kere ve en az 3 ay süre ile devam etmesi.
  3. Günlük hayatı olumsuz etkilemesi
  4. Bu belirtilerin somatik herhangi bir hastalık ile bağlantılı olmaması
  5. Belirtilerin doğal oluşması (herhangi bir ilaç veya uyuşturucu madde ile gelmemesi)

 

Neden Olur?

Tam olarak nedeni bilinmiyor. Fakat kadınlarda, ileri yaşlarda ve genetik alt yapısı olan kişilerde daha çok karşımıza çıkıyor. Bu gruplar risk altında kabul ediliyor. Son yapılan araştırmalarda kanda demir oranının düşük olması, dopamin seviyesindeki anormallik ile huzursuz bacak sendromu arasında uzmanlar ilişki kurdu. Ayrıca hamile kadınlarda, özellikle son trimesterde de bu sendrom görülebiliyor fakat hamilelik kaynaklı olanlar doğumdan sonra en geç 4 hafta içerisinde iyileşiyor.

 

Tedavisi

Semptomlar fazla değilse kişiye egzersiz, masaj ve bacağı ılık suya sokmak gibi yöntemler etkili oluyor. Eğer kişi ağır bir atak geçiriyorsa ilaç tedavisine başlanıyor. Ayrıca demir eksikliği gibi bir nedenden dolayı bu sendrom oluşmuşsa, bu durumda demir eksikliği tedavisi gereklidir.

 

https://psychcentral.com/disorders/symptoms-of-restless-legs-syndrome-rls#1

https://www.psychologytoday.com/us/conditions/restless-legs-syndrome

 

 

Bir önceki yazımız olan Şema Terapi başlıklı makalemizde çocuk, online psikolog ve psikolog hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here