Ana sayfa Genel Yetişkinlerin 4’te 1’i Çocuk Sahibi Olmak İstemiyor

Yetişkinlerin 4’te 1’i Çocuk Sahibi Olmak İstemiyor

119

Çocuk sahibi olmak, insanların hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biridir. Özellikle bizim toplumumuzda gençlere evlilik, evli çiftlere ise çocuk sorulur. Çocuk sahibi olmak, kültürümüzde önemli bir parçadır. Ancak yıllar geçtikçe çocuk sahibi olma oranları azalıyor. Birçok çift, sağlık sorunları, maddi durum, gezegenin geleceği gibi durumlar nedeniyle çocuk sahibi olmamayı tercih ediyor. Ancak bu durumlardan bağımsız, çocuk istemeyen çift sayısı oldukça fazla. Hatta bu durum, ABD nüfusunun çeyreği kadar büyük bir oran. Jennifer Watling Near tarafından Michigan State Üniversitesinde yürütülen araştırma da bu durumu kanıtlıyor.

Çocuk Sahibi Olma İstemeyenler ve İsteyenlerin Durumu

Araştırmaya 1000 adet yetişkin katıldı. Bu yetişkinlere çocuk sahibi olmak isteyip istemedikleri ve hayat memnuniyet seviyeleri soruldu. Sonuçlara göre, çocuk sahibi olan, çocuk sahibi olmak isteyen veya çocuksuz hayatı tercih etmiş olmaları çiftlerin mutluluklarını etkilemiyor. Ancak çalışma gösteriyor ki, çocuk istemeyen kişiler genelde liberal hayat görüşüne sahipken, çocuklu olmak isteyen bireyler daha muhafazakar.

Araştırma ekibinden Sheenie Ambardar, çocuk doğurmanın veya istemenin kültürel bir norm olduğunu belirtiyor. Yüzyıllar boyunca bir kadın birden çok doğum yapıyordu. Çünkü hem bebek ölümleri oldukça yüksekti, hem de doğum kontrol yöntemleri yoktu. Bugün ise bebek ölümleri yok, ancak insanların doğurganlığı azaldı. Çünkü artık sağlık problemleri düşük seviyeye inse de çocuk yetiştirmek için gereken harcamalar her gün artıyor. Bu nedenle insanlar çocuk doğurma fikrinden uzaklaşıyor.

Çocuksuz Olma Psikolojisi

Dr. Sheenie Ambardar, yıllarca çocuk sahibi olmak istemeyen veya isteyip de olamayan çiftlerle çalıştı. Birçok çift bazen toplum baskısı ile bazense yaşadıkları nedeniyle çocuk sahibi olmama durumunda zorlanıyor. Kimisi için bu durum tamamen kontrollü olduğundan, çevrelerine bunun nedenlerini anlatmak zorlaşıyor. Psikiyatrist Ambardar, şunu belirtiyor: ” Eğer içinizden bir ses çocuk sahibi olma diyorsa, çocuk sahibi olmayın. O sesin bir nedeni var. Bu iç güdüye güvenin” . Çünkü her ne kadar dışarıdan baskı olsa da bu hayat kişiye ait. Eğer çocuk istemiyorsa, çevreleri bu duruma saygı duymak zorundadır. Herkesin ebeveyn olması gibi bir zorunluluk olmadığını sık sık hatırlamakta fayda vardır.

  1. Jennifer Watling Neal, Zachary P. Neal. Prevalence and characteristics of childfree adults in Michigan (USA)PLOS ONE, 2021; 16 (6): e0252528 DOI: 10.1371/journal.pone.0252528

    verywellmind.com/a-quarter-of-adults-don-t-want-children-and-they-re-still-happy-5190690

Bir önceki yazımız olan Anna Freud : Hayatı ve Psikolojiye Katkıları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here