Ana sayfa Genel Grup Terapisi

Grup Terapisi

773
https://pixabay.com/tr/photos/grup-terapi-psikoloji-1232896/

Grup Terapisi Nedir?

 Grup terapisi, bir veya daha fazla terapistin bir grup kişiyle gerçekleştirdiği bir psikoterapi yöntemidir. Bazı kişilere sadece grup terapisi uygulanırken, bazı kişilere hem kişisel hem grup terapisi şeklinde uygulanır. Özellikle bağımlılık terapilerinde, kronik rahatsızlıklara sahip kişilerin terapilerinde kullanılmaktadır.

Grup Terapisinin Amaçları

  1. Umut Aşılamak- Kendimiz gibi problemleri olan ve bu problemlerle başa çıkmaya çalışan ve başarı kaydetmiş insanları görmek iyileşeceğimize dair inançları güçlendirmeye yardımcı olur. Kişi yalnız olmadığını ve başından geçenlerin birçok kişinin başına gelebileceğini kavrar.
  2. Bilgi Paylaşımı- Terapideki kişiler deneyimlerini aktararak birbirlerine yardımcı olurlar.
  3. Alturizm- Gruptaki kişiler, onları güçlendiren deneyimleri paylaşarak birbirlerine yardımcı olurlar, bu da kendine güvenlerini arttırır.
  4. Aile Olmak- özellikle uzun grup terapilerinde kişiler aile gibi olur. Daha derin anılara inerek, çocukluk tecrübelerinde yaşadıklarını paylaşarak ortak nokta bulurlar.

Nasıl Çalışır?

3-4 kişilik gruplar olabileceği gibi, 8-12 kişilik gruplar da görülür. Gruplar haftada 1 veya daha fazla buluşma gerçekleştirir. 1-2 saat sürer.

Grup yuvarlak bir şemada, herkesin birbirini görebileceği şekilde oturur. Herkes kendini tek tek tanıtır ve neden orada oldukları konusunda bilgiler verir. Daha sonraki seanslarda ise görüşmedikleri zaman aralığında neler yaptıklarını, nasıl ilerleme kaydettiklerini paylaşırlar.

Terapi planı grubun dinamiklerine göre belirlenir. Örneğin daha konuşkan bir grupta isteyen istediğini anlatırken, daha az konuşan gruplarda terapistler sorular sorarak grubu mümkün olduğunca konuşturma yoluna gidebilirler.

Grup Terapisi Ne Kadar Etkili?

2014’te yayımlanan bir araştırmada, grupla bilişsel davranışçı terapi alan depresyon hastalarının %44’ünün büyük bir ilerleme kaydettiği görülmüştür. Fakat terapiyi bırakma oranının, %20 ile yüksek olduğu gerçeği de belirtilmiştir.

APA’nın yayınladığı bir makalede, grup terapilerinin panik atak, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, sosyal fobi ve madde bağımlılığı üzerinde olumlu etki yarattığı görülmüştür.

Grup Terapisinin Faydaları

  1. Kişi kendini daha az yalnız hisseder.
  2. Gruptaki kişiler, birbirlerine rol model olabilir ve yaşadıkları durumdan kurtulmalarına yardımcı olabilir.
  3. Ulaşması daha kolaydır. Grup terapileri, kişisel terapiye göre daha uygun fiyatlıdır.
  4. Terapist, kişilerin grup içinde nasıl hareket ettiğini görme şansı yakalar.

 

https://www.verywellmind.com/what-is-group-therapy-2795760

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda İstismar Göstergeleri başlıklı makalemizde aile ve çocuk, çocuk istismarı ve çocuklarda istismar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here