Ana sayfa Genel Montessori Eğitim Nedir, Geleneksel Eğitimden Farkları Nelerdir?

Montessori Eğitim Nedir, Geleneksel Eğitimden Farkları Nelerdir?

847
https://pixabay.com/tr/photos/toddler-oynama-montessori-diy-4685422/

Montessori eğitim sistemi, İtalyan Dr. Maria Montessori tarafından geliştirilen, çocuk eğitiminde radikal bir değişim yaratan eğitim sistemidir. Montessori metodu , motivasyonlu, kendine güvenen çocuklar yetiştirmeyi; sosyal, bilişsel, duygusal ve fiziksel yönden sağlıklı gelişen çocuklar yetiştirmeyi hedefler. Maria Montessori yaptığı çalışmalarda çocukların ödül-cezadan, toplu derslerden, yetişkinler tarafından planlanmış eğitimlerden değil; hareket etmekten, özgür olmaktan, sosyal ilişkileri kendileri kurmasından ve özgürlüğe dayanan bir disiplinden hoşlandıklarını keşfetti. Eğitimi de buna göre kurguladı.

SINIF ORTAMI

Montessori eğitiminin verildiği ortam bile, geleneksel eğitim sınıflarından farklıdır. Bir montessori sınıfına girdiğinizde tek başına veya gruplar halinde özgürce oynayan çocuklar gözünüze çarpar. Montessori eğitiminde eğitim materyalleri özel olarak tasarlanmaktadır. Çocuklar özgürdür. Elbette bir düzen vardır fakat günlük katı bir program yoktur. Esnek, yaratıcılığı besleyen, öğrenmeyi sevdiren programlar uygulanır.Çocuklar istediği etkinliği istedikleri kadar yapma özgürlüğüne sahiptir.

Bu eğitim sisteminde çocuklar sınıfın ritmine göre değil, kendi ritmine göre öğrenirler. Örneğin bazı çocukların 1 günde öğrendiği bir beceri, diğeri için 1 hafta sürer. Bu da arada bir dengesizliğe neden olur ve geri kalan çocukların içine kapanmasına yol açar. Fakat kendi ritmine göre öğrenmeleri yönlendirilmediği anlamına gelmez. Her çocuk özel olarak gözlemlenerek duygusal, sosyal, fiziksel ve bilişsel ihtiyaçları karşılanır. Besleyici bir eğitim ortamı vardır. Çocuklara tanınan bu özgür ortam, birbirlerine saygılı bireyler yetiştirir. Analitik düşünme becerileri, grupla çalışma, fikirlerini söyleyebilme gibi becerileri çok erken yaşta edinmelerine olanak sağlar.

MONTESSORI EĞİTİM KURUMLARINDA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Montessori eğitimi tüm dünyada yankı uyandırdı ve birçok eğitim kurumu bu sisteme ayak uydurmaya başladı. Aynı şekilde, ülkemizde de montessori eğitimi veren anaokulları mevcut. Fakat bazı kurumlar montessori eğitimi vermese dahi popülerlikten ötürü montessori eğitimi verdiklerini söylemektedir. Öncelikle montessori okullarında eğitim veren öğretmenler, montessori eğitiminden geçmelidir.  Daha sonrasında kurumun düzeni, montessori eğitimi standartlarına göre, eğitime özel üretilen mobilyalar ve oyuncaklar ile düzenlenmelidir.

Çocuklarınıza montessori eğitimi aldırmayı planlıyorsanız bu noktalara dikkat etmekte fayda var.

https://amshq.org/About-Montessori/What-Is-Montessori

http://www.montessori.org.tr/montessori/montessori-nedir/

https://cdn.okul.com.tr/articles/518/article_page_content/montessori-etkinlik.jpg

Bir önceki yazımız olan Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu başlıklı makalemizde anksiyete, dehb ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here