Ana sayfa Psikolojik Filmler Prozac Toplumu / Prozac Nation

Prozac Toplumu / Prozac Nation

485

Film Adı: Prozac Toplumu

Yıl:  2001

Tür: Drama

Yönetmen: Eric Skjoldnjaerg

Oyuncular: Christina Ricci, Michelle Williams, Jessica Lange, Jason Biggs, Jonathan Rhys Meyers

Öykü: Elizabeth Wurtzel

IMDB: 6,3/10

 

Film, Elizabeth Wurtzel’in 1994 yılında yazmış olduğu aynı adlı biyografik romanından uyarlanmıştır. Filmin ana karakteri olan Elizabeth bir başka deyişle Lizzie karakterini Christina Ricci canlandırmaktadır. Lizzie, erken yaşta annesi babası boşanmış depresif duygu durumuna sahip bir genç kızdır. Film, Lizzie’nin Harvard Üniversitesi gazetecilik bölümünü kazanması ile başlar ve üniversite yıllarında deneyimlediği depresyon sürecindeki mücadelesini izleyici ile buluşturur. Çocukluğundan bu yana depresif ve içe kapanık bir karakter olan Lizzie Üniversite ortamı ile tanışınca, madde kullanımı ortaya çıkıyor ve yaşamında en önemli teklifleri aldığı an sağlığı tehlikeye girmeye başlar. İşte bu noktada Lizzie psikiyatr ile tedaviye başlar.  Tedavi kapsamında kullanmaya başladığı sakinleştirici ilaç olarak bilinen Prozac Lizzie’yi düşündürmeye başlar. Onun için sakinleşmek adına kullandığı uyuşturucu maddeler toplum tarafından kötü karşılanırken, Prozac gibi psiko-farmokolojik ilaçların legal uyuşturucular olarak psikiyatrlar tarafından dağıtıldığını fark eder. Bu nedenle yaşadığı toplumu  Prozac Nation ve ülkesini ise United States of Depression olarak tanımlamaktadır.

Elizabeth Wurtzel’in gerçek hayat hikayesini konu alan film aynı zamanda toplumsal bağlamda çok katmanlı yapıya sahiptir. Dönemin Amerikan ve tüketim kültürünü oldukça başarılı bir şekilde izleyiciye sunmuştur.

Bir önceki yazımız olan Umut Işığım / Silver Linings Playbook başlıklı makalemizde film önerisi, psikolojik filmler ve umut ışığım hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here