Ana sayfa Genel Narsisizme Dair Mitler

Narsisizme Dair Mitler

173
  • Bütün narsistler dışa dönük ve karizmatiktir.

Birçoğumuzun narsist denildiğinde aklına oyuncular, ünlüler ve politikacılar gelir. Aslında bunları düşünmekte çok da haksız sayılmayız: Araştırmalar bu grupların narsisizm skorlarının çok yüksek olduğunu göstermiştir. 

Ancak bu stereotipe çok takılırsak, çevremizdeki tehlike çanlarını gözden kaçırabiliriz. Bazı narsistler görünüş, ün ve hatta paraya çok takılmaz. Bu sebeple birinin utangaç olduğunu düşünüp narsist olmadığına dair algıya kapılıyorsanız, tekrar düşünün. İçe dönük narsistlerin birçoğu kaygılı, depresif ve hatta kendinden şüphe içerisinde olabilir. 

Gerçek: Bir narsisti anlamak için yukarıdakiler dışında çok daha göze çarpan ve güvenilir işaretler vardır. Bunların bazıları duygulardan kaçınma, duygularla sıcak patatesle oynar gibi  oynamadır.

  • Narsist bir dönemin ortasındayız. 

1980’den sonra doğmuş kişiler olabilecek en narsist jenerasyon olarak tanımlanmaktadır. Bunun sebepleri arasında onların sürekli olarak selfie çeken ve başka bir şey yapmayan kişiler olarak görülmelerinin etkisi büyüktür. 

Gerçek: Bunun kanıtı olarak gösterilen araştırmalar, sadece mezun olmamış üniversite öğrencileri arasında yapılan narsistik kişilik envanterinin kullanıldığı araştırmalardır. Ancak narsistik özellikler göstermek, kendine güven, kişisel bakıma özen göstermek, kendini sosyal medyada sergilemekten daha öte bir durumu ifade etmektedir. 

Bir önceki yazımız olan Yalancının Beden Dili başlıklı makalemizde beden dili ve yalan hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here