Ana sayfa Genel Otizme Dair 7 Mit ve Gerçek

Otizme Dair 7 Mit ve Gerçek

205

Medyada otizm tanısına dair hikayeler ya en korkunç, en uç örnekleri ya da en yetenekli, üstün kabiliyetli örnekleri yansıtır. Aslında otizm tanısı alıyor olmak bu iki ucun birinde bulunmak anlamına gelmemektir. Aşağıda TV’de, filmlerde veya dergilerde sıklıkla yansıtılan birkaç mit yer almaktadır. Bu mitleri okurken, otizm tanısı almış birçok kişinin ne dahi ne de ciddi anlamda engelli olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Bu kişiler aynı zamandan birbirlerinden de oldukça farklı özellikler sergiler. Ortak noktaları ise işlevselliğin belirli alanlarında meydana gelen bozulmalar nedeniyle günlük yaşamlarının diğer insanlara göre daha zor hale gelmesidir.

1.Otizme sahip kişilerin tamamı aynıdır.

Gerçek: Bu tanıyı almış kişiler birbirlerinden olabildiğince farklılık gösterirler. Hepsinde ortak görülen tek nokta ise sosyal iletişimde yaşadıkları zorluklardır.

2.Otizm tanısı alan kişilerin duyguları yoktur.

Gerçek: Bu kişilerin birçoğunun sevgi hissetme kapasitesi vardır. Sadece kimi zaman bu sevgilerini daha değişik yöntemlerle ifade ederler. Sadece otizm tanısı almış bazı kişilerin empati yeteneklerini geliştirmesi gerekmektedir. Diğerlerinin duygularını anlamlandırma konusunda çok iyi olmayabilirler.

3.Otizme sahip kişiler ilişki kuramazlar.

Gerçek: Otizme sahip bireylerin sosyal kişiler olmaları düşük bir ihtimaldir, ancak birçoğu aileleriyle ve ortak ilgi alanları olan bazı arkadaşlarıyla çok sağlam ilişkiler kurabilirler. Üstelik otizmli birçok birey güzel evlilikler kurabilmekte ve sürdürebilmektedir. Burada önemli olan nokta ortak ilgi alanlarını paylaşabileceği kişiler bulmaktır.

4.Otizmli bireyler toplum için tehlikedir.

Gerçek: Bazı otizm tanısı almış bireyler şiddet içeren davranışlar sergileyebilirler, ancak bu davranışların çoğu diğer kişilere değil kendilerine yöneliktir. Birçok otizmli birey sakin, kibar ve yardımseverdir.

5.Otizmli kişiler bazı konularda dahidir.

Gerçek: Otizm tanısı almış bireylerin %10’undan azında dahi ölçüsünde yetenekler olduğu görülmüştür. Bazı çocuklar telefon rehberini ezberleyebilir, bazıları bir müzik aletini virtüöz seviyesinde çalabilir. Ancak bu durum her otizmli birey için geçerli değildir.

6.Otizmli bireylerin dile yetenekleri yoktur.

Gerçek: Bazı otizmli bireyler gerçekten konuşmakta zorluk çekebilir, dil yetenekleri düşüktür. Ancak bu spektrumun bir ucudur. Diğer ucunda dil yeteneği oldukça gelişmiş bireyler de yer alır ve çoğunluk spektrumun bu ucuna daha yakındır.

7.Otizme sahip kişiler başarılı olamazlar.

Gerçek: Otizmli bireyler onların potansiyeline inanan ve destekleyen biri varsa oldukça başarılı olabilirler. Onların dünyaya bakış açısı daha farklıdır ve bu bakış açıları takdir edildiği sürece dünyayı değiştirebilirler.

 

Kaynak

https://www.verywellhealth.com/top-autism-myths-260618

Bir önceki yazımız olan Uyum Bozukluğu başlıklı makalemizde DSM 5, uyum ve uyum bozukluğu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here